fot. Shutterstock/Matej Kastelic

W związku z tym, że zauważyłam u wielu osób powracających do kraju szereg wątpliwości, postanowiłam skonsultować i wyjaśnić problematyczne zagadnienia w Ambasadzie RP w Niemczech oraz GIS w Polsce.

Wylatując z Grecji bezpośrednim lotem do Polski należy wypełnić w formie elektronicznej KLP (Karta Lokalizacji Podróżnego). Można ją wydrukować bądź zapisać w telefonie komórkowym. Natomiast wracając do Polski drogą tranzytową np. lotem do Berlina, a następnie drogą lądową bądź też z przesiadką na lotnisku w Niemczech, wówczas nie ma konieczności wypełniania KLP. Jak już wspomniałam KLP wymagany jest od podróżujących samolotem bezpośrednio do Polski. Przy podróży z innego kraju przez Niemcy do Polski i wjeździe do Niemiec drogą lądową lub morską NIE trzeba rejestrować wjazdu. Niemiecka cyfrowa deklaracja wjazdu wymagana jest od podróżujących do Niemiec z zamiarem tam pozostania. Informacje o podróży tranzytowej przekładamy na lotnisku w Grecji. Wówczas otrzymamy formularze do wypełnienia w samolocie (z doświadczenia nikt w Berlinie tego nie sprawdza).

Kwestią zasadniczą są obowiązkowe testy w każdym z przypadków. Mogą to być zarówno testy PCR jak i testy antygenowe. Kwestią obowiązkową jest posiadanie negatywnego wyniku testu. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48h (testy PCR, LAMP, TMA – 72h) przed planowaną godziną lądowania w Niemczech. Polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone. Wynik testu musi być w jęz. niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Pamiętaj, że liczy się godzina pobrania próbki.

Negatywnego wyniku testu NIE muszą mieć:

  • dzieci do 12 r. życia;
  • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE);
  • ozdrowieńcy (28 dni-6 miesięcy po chorobie);

Jako potwierdzenie bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem będzie mógł służyć Unijny Certyfikat COVID-19.

Osoby, które nie zostały zobowiązane do złożenia polskiej KLP, nie muszą również okazywać wyników testów w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej po powrocie do kraju. Wyjątek stanowią osoby, które miały kwarantannę.

Anna Van Brussel