sz sw5

Święta to czas radości i spokoju w każdym domu. Oczekiwanie na te dni to wspólne spędzanie czasu, występy w szkołach, jasełka, a także kiermasze i loterie w szczytnym celu.

Tradycyjnie, jak co roku w ostatni piątek i sobotę (20 – 21 grudnia) poprzedzającą ferie świąteczne w Zespole Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach im. Zygmunta Mineyki odbył się kiermasz bożonarodzeniowy zorganizowany przez Radę Rodziców nauczania uzupełniającego.

Unoszący się wokoło zapach świątecznych dań i wypieków oraz świeżej choinki, radosna atmosfera dzieci i uśmiechnięte twarze przybywających rodziców podkreśliły jeszcze bardziej świąteczny nastrój.

Przez dwa dni w klasach uczniowie razem z wychowawcami dzielili się opłatkiem, który zafundowała Rada Rodziców, raczyli się smakołykami, wręczali sobie świąteczne upominki, wspólnie śpiewali kolędy i radowali się z nadchodzących świat.

Niewątpliwie jedną z głównych atrakcji była żywa szopka. W role wcielili się uczniowie klasy III b i d nauczania uzupełniającego Polskiej Szkoły Podstawowej w Atenach przygotowane przez panie A. Gwizdałę i  L. Targońską.

sz sw2 sz sw4 sz sw3

W bajkowej scenografii, w barwnych i oryginalnych strojach dzieci przestawiły sceny z narodzenia Jezusa. Na dziedzińcu szkoły publiczność mogła zobaczyć scenę szukania schronienia, wizyty pasterzy, orszak aniołów, trzech króli i szopkę z żywym Jezuskiem. Dzieci śpiewały, recytowały i tańczyły. Zgromadzona widownia włączyła się we wspólne śpiewanie kolęd, a następnie nagrodziła ogromnymi brawami młodych aktorów.

Tegoroczny kiermasz wymagał od organizatorów dużo pracy i czasu. Był to pierwszy bazar przygotowywany przez nową Radę Rodziców, która zaledwie trzy miesiące działa w szkole. Pomimo braku doświadczenia i rozeznania Panie z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem przygotowywały się do tego kiermaszu. W miarę czasowych możliwości każda z Pań brała czynny udział w pracach. Specjalnie na tą okazję perfekcyjnie przyrządziły tradycyjne potrawy, min. bigos gołąbki, pierogi z kapustą i grzybami, ruskie pierogi oraz krokiety z barszczem,

sz sw9 sz sw11

Wszystkie potrawy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Kupowali rodzice, nauczyciele i uczniowie. Niektórzy próbowali a zarazem nabywali smaczne jedzonko dla swoich rodzin. Nie zabrakło również stoiska z wypiekami, które przygotowały mamy trójek klasowych. Pojawiły się pierniczki, pyszne babeczki, makowce, jabłeczniki, karpatki i wiele innych ciast. Każde z nich zachęcało pięknym wyglądem i pysznym smakiem. Wszystkie wyroby wyglądały apetycznie i ciężko było przejść obojętnie obok takich smakołyków.

sz sw12 sz sw8 sz sw13 sz sw7

Hitem kiermaszu były kiełbaski z rożna podawane w formie hot dogów. Dzieci jaki i młodzież ze smakiem jadła je w trakcie przerw.

sz sw1

Wiele emocji budziła loteria fantowa, w której każdy los wygrywał. Młodzież, dzieci, grono pedagogiczne i rodzice próbowali swojego szczęścia. Każdy liczył na główne wygrane, którymi były dwa tablety, mp3, aparat fotograficzny, głośniki, kamerki, deskorolki, maskotki, zabawki wiele innych nagród. W piątek jak i w sobotę padły główne nagrody, mimo to zainteresowanie losami dalej cieszyło się powodzeniem.

sz sw15 sz sw6 sz sw14

W tych świątecznych dniach Panie nie zapomniały również o rodzinach potrzebujących pomocy. W tym celu Rada Rodziców przygotowała duże paczki darów świątecznych oraz zaoferowała świąteczne posiłki w restauracji ″Molivos″.

sz sw10

Przygotowanie kiermaszu dla Rady Rodziców to nie tylko bardzo ciężka praca czy nieprzespanych kilka nocy, ale z pewnością wspaniała zabawa, a przede wszystkim doświadczenie – bezcenny ″klejnot″, które nabyły. Zapewne nie raz będą mogły go wykorzystać w swoich późniejszych przedsięwzięciach.

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok. W tych wyjątkowych dniach chcemy Radzie Rodziców życzyć zdrowia, miłości, radości rodzinnej oraz wiele zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań.

Tekst i zdjecia:
Marzena Mavridis