mecz 12

W piątek, 8 czerwca mecz piłkarski Polska – Grecja na Stadionie Narodowym w Warszawie otworzył EURO 2012. Polskiej drożynie kibicowała również Polonia grecka w Atenach.

Wspólne polonijne kibicowanie naszym rodakom w Atenach było inicjatywą Ambasady RP w Atenach. W spotkaniu brali udział reprezentanci środowisk polonijnych, przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek dyplomatycznych min. Ukrainy – drugiego organizatora Euro 2012 oraz polonijne media.

Spotkanie polskich kibiców odbyło się w lokalu „Terina” zlokalizowanym w samym centrum stolicy u podnóża Akropolu, co zarówno ułatwiło dojazd kibicom jak i podkreśliło symboliczne znaczenie idei dopingowania polskiej drużynie.

Atmosfera spotkania od początku była gorąca. Polska drużyna rozpoczęła mecz brawurowo wykazując się początkowo większą szybkością i zdobywając już w 17 minucie meczu bramkę dzięki celnemu strzałowi Roberta Lewandowskiego. Niestety przewaga polskiej drużyny została utracona w 51 minucie, kiedy to bramkę dla Grecji zdobył Dimitris Salpingidis. Pomimo silnego dopingu na Stadionie warszawskim oraz zmieszonego składu greckiej drużyny mecz zakończył się remisem.

Kibicujący polskiej drużynie, Polonia grecka i zaproszeni na spotkanie goście zaopatrzeni byli w gadżety promujące Euro 2012. Nie obyło się sie również bez biało-czerwonych koszulek, flag oraz narodowych transparentów. Przez 90 minut centrum Aten zamieniło się w „Małą Polskę”, która żyła perspektywą zwycięstwa Polski w kolorach biało-czerwonych z nutą Mazurka Dąbrowskiego w tle.

mecz4

 

 

foto: Grzybek Katerina