Zgodnie z przyjętym już harmonogramem opublikowanym tutaj (Grecja tylko na lato? Zdecydowanie nie!) prezentujemy dziś kolejną alternatywę dla pasjonatów zimowych sportów oraz mroźnych widoków. Grecja pełna jest zaskakujących miejsc oraz zapierających dech w piersiach widoków. To kraj, który dla każdego ma do zaoferowania coś ciekawego. Zapraszamy zatem dzisiaj do zapoznania się informacjami na temat kolejnego centrum narciarskiego – Karakoli, które znajduje się na górze Mavrovouni.

Na początku warto zaznaczyć, że dojazd do ośrodka narciarskiego Karakoli jest bardzo łatwy, ponieważ znajduje się tuż obok drogi krajowej Ioannina – Trikala, zaledwie 1,5 km od Metsova i 50 km od Janiny. Obiekty ośrodka narciarskiego działają każdego dnia od grudnia do marca. Jest to mały prywatny ośrodek narciarski, którego właścicielem i zarządcą jest Fundacja Barona – Michaela Tositsa.

Mając na uwadze, że jest to znana i ceniona historia to warto ją w tym miejscu zaprezentować. Fundacja Barona Michaela Tositsa zawdzięcza swoje istnienie i działalność wizji i pasji dwóch mężczyzn: barona Michaela Th. Tositsa (1885-1950) i Evangelos Averoff (1908-1990). Tositsa, potomek narodowego dobroczyńcy Michaela A. Tositsa z Metsowa, urodził się w Livorno we Włoszech i mieszkał w Lozannie w Szwajcarii. W dużej mierze wyalienowany ze swojej ojczyzny, nie mówił po grecku i nigdy nie odwiedził tego kraju. Szukając funduszy na utrzymanie wioski swoich przodków, Averoff zaczął pisać do barona w 1937 roku; ich bogata korespondencja miała trwać przez następne dziesięć lat, chociaż nigdy nie spotkali się osobiście.

W tym czasie Tositsas zdecydował już pozostawić większą część swojego majątku fundacji non-profit noszącej jego imię i mającej na celu rozwój ziemi jego przodków. Fundacja została założona w 1947 roku w celu zachowania dziedzictwa kulturowego Metsowa i utrzymania jego wzrostu gospodarczego.

Dziś Fundacja nadal aktywnie działa na rzecz założonych celów. Fundacja koncentruje się na Fabryce Serów Tositsa (Metsowone i Metsowela), a także z miejscowego wina, Ośrodku Narciarskim, Muzeum Sztuki Ludowej Metsovo i Domu Studenckim w Atenach dla studentów z Epiru, a także na nowszych inicjatywach, takich jak Biblioteka Dziecięca, Muzeum Evangelosa Averoffa Tositsa. Jednocześnie wspiera i uczestniczy w projektach użyteczności publicznej.

Wracają jednak do tematu przewodniego niniejszego opracowania jakim jest zaprezentowanie ośrodka narciarskiego Karakoli. To warto wskazać, że miasteczko Metsowo (w odległości 1,5 km) ma niepowtarzalny, magiczny klimat, na który składa się między innymi bardzo malownicza zabudowa łącząca elementy kamienne i drewniane.

Znajduje się w nim wiele pokoi do wynajęcia, a także restauracje, tradycyjne tawerny i wiele innych obiektów. Pozwolą one bez wątpienia umilić czas, który turyści spędzają na małym stoku. Karakoli posiada zaledwie dwa stoki.

• 1 niebieski o długości 900 m;
• 1 zielony o długości 1100 m;

Chociaż Karakoli jest stosunkowo małym ośrodkiem narciarskim to jednak ma do zaoferowania niesamowite widoki oraz obecność wielu interesujących atrakcji. Odwiedzając te okolice można zwiedzić także: Klasztor Agios Nikolaos w Metsowie,Klasztor Panagia w Metsowie,Muzeum Averoffa, Muzeum Tositsa czy Park rozrywki Anilio – Metsowo.