
Kanał Koryncki to sztuczny kanał w południowej Grecji, który łączy ze sobą Zatokę Koryncką z Zatoką Sarońską. Wykopano go w najwęższym miejscu krótkiego przesmyku nazywanego „isthmus” (szyja), który stanowił jedyne połączenie pomiędzy Peloponezem a resztą Grecji. Obiekt hydrotechniczny został we wtorek ponownie zamknięty w celu wznowienia drugiej fazy prac renowacyjnych. Jak podała w komunikacie spółka zarządzająca, wszystko to w celu uczynienia go bezpiecznym dla żeglugi.
Spółka zaznacza, że 130-letni kanał działał bezpiecznie i bez zakłóceń przez całe lato, notując najlepsze wyniki w ciągu ostatnich 20 lat. Łącznie 6 001 statków z 70 różnych krajów kursowało po kanale od dnia jego ponownego otwarcia 4 lipca 2022 r. do 3 października.
„Dowodzi to znaczenia funkcjonowania kanału, jak również jego kluczowej roli dla ruchu morskiego, wzrostu turystyki i modernizacji obszaru” – podkreślił zarząd.
Projekt renowacji o wartości 32 mln euro realizowany jest w dwóch etapach. Pierwszy obejmował prace związane z odciążeniem skarp i oczyszczeniem kanału, a drugi zakłada prace związane ze stabilizacją podstawy skarp.
opr. Zofia Dalke