Ilustracja jednego z rozdziałów książki „Jasu, tu Grecja od środka”

Najnowsza książka Iwony Paulewicz zatytułowana: „Jasu, tu Grecja od środka” wkrótce ujrzy światło dzienne.

Książka jest pewnego rodzaju leksykonem, przebogatym w nietuzinkowe informacje, nieznane szerzej poza Grecją, a nawet w samej Grecji. Swoistym dziennikiem podróży napisanym przystępnym językiem. Pełnym humoru i dobrej zabawy. Ciekawa propozycja poznania niezwykłego kraju jakim jest Grecja. To również oryginalny przewodnik po historii, geografii i zwyczajach greckich.

Czytając „Jasu, tu Grecja od środka” dowiemy się, między innymi, że wszyscy jesteśmy Grekami, a tylko czasami udajemy Greka. Gdzie znajduje się pępek świata i gdzie Atlantyda się podziała. Dlaczego guma do żucia rośnie na drzewie i że katastrofy mogą być piękne. Poznamy wyspę, na której ludzie nie umierają i w jakim celu Europę porwano. Dowiemy się, co wielu czytelników z pewnością zaskoczy, ile greckich słów używa na co dzień.
„Jasu, tu Grecja od środka” to podróż w samo jądro greckiego serca, którą dodatkowo wzbogacają kolorowe ilustracje.

Iwona Paulewicz podróżowała po wielu regionach i zakątkach Grecji, od północy po samo południe. Rezultatem tych podróży jest właśnie: „Jasu, tu Grecja od środka”.

Studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wydział Sztuk Pięknych) malarstwo i na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ceramikę. Jako stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie i Rządu Greckiego oraz Fundacji Greckich Stypendiów Rządowych kontynuowała studia malarskie i ikonę bizantyjską w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Atenach. Język grecki studiowała na Uniwersytecie Arystotelesa w Thessalonikach.

Uczy malarstwa, grafiki, rysunku, historii sztuki w greckich gimnazjach i liceach. Obecnie w Szkole Artystycznej i Muzycznej w Iraklio na Krecie.

Brała udział w w wielu wystawach malarskich. W jej dorobku literackim znajdują się książki:- „W szmaragdowym lesie”, wydane zarówno po polsku jak i po grecku.- „Ciiichooo… miłość się rodzi”