W wywiadzie dla Polonoramy Joanna Szymańska, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Atenach opowiedziała o zadaniach biura oraz wsparciu polskich przedsiębiorstw w ekspansji na rynku greckim.

Jakie są główne obszary działań Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Atenach? Jakiego rodzaju wsparcia z Państwa strony mogą spodziewać się polscy przedsiębiorcy?
ZBH oferują szeroki zakres usług – od analizy rynku i wiarygodności potencjalnego kontrahenta, przez inicjowanie pierwszych rozmów po organizację stoisk targowych i misji biznesowych. ZBH Ateny jest jednym z 70 biur zlokalizowanych na całym świecie, których zadaniem jest wspieranie eksportu oraz inwestycji polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych, jak również przyciąganie inwestorów do Polski.

Zagraniczne Biura Handlowe wsparte kompleksową ofertą grupy PFR, umożliwią przedsiębiorcom dotarcie na rynki, które charakteryzuje największy potencjał pod kątem możliwości eksportowych oraz inwestycyjnych dla danej grupy produktów. Do zadań Biura Handlowego PAIH w Atenach, które reprezentuję, należy precyzyjna obsługa polskich przedsiębiorstw, zainteresowanych ekspansją na rynek grecki. Dzielimy się wiedzą o rynku lokalnym, wyszukujemy i weryfikujemy wiarygodność potencjalnych partnerów biznesowych, organizujemy misje gospodarcze, wizyty studyjne firm i spotkania B2B czy zabieramy firmy na kluczowe targi. Oferujemy również pomoc we wprowadzeniu produktów na rynek oraz tworzymy kampanie promocyjne i medialne.

Jaka jest specyfika rynku greckiego? Na co powinni zwrócić szczególną uwagę Polscy przedsiębiorcy zaczynając współpracę z Grekami? Jakich zagrożeń można się spodziewać?
Rynek grecki jest często niedoceniany przez eksporterów polskich, zakładających, że ten niewielki kraj z liczbą mieszkańców wynoszącą ok 11 mln. nie jest rynkiem na jaki liczą. Nie biorą pod uwagę ponad 40 mln turystów, którzy każdego roku odwiedzają Grecję i jednocześnie ogromnie podnoszą konsumpcję. Co to oznacza dla polskiego eksportu? Mianowicie ciągłe zapotrzebowanie na produkty HORECA – art. spożywcze w tym mięso i nabiał, oraz meble, pościel.

ZBH Ateny funkcjonuje już prawie rok. Jakie polskie firmy najczęściej zwracają się do Państwa?
Średnio kwartalnie odpowiadamy ponad stu firmom na ich zapytania dotyczące rynku greckiego. Różnorodność branż jest ogromna, trudno wymienić wszystkie, nie mniej najczęściej powtarzają się pytania z branży spożywczej oraz farmaceutycznej.

Kto może liczyć na współpracę z ZBH Ateny?
Każda firma zarejestrowana na terytorium RP. Współpracujemy również z Izbami Przemysłowo-Gospodarczymi.

Jakie są kryteria udzielania wsparcia firmom i które z nich mogą liczyć na Państwa pomoc?
Nasze biuro nie stosuje żadnych kryteriów wyboru – komu pomagamy, a komu nie. Wspieramy wszystkie polskie firmy, które zwracają się do nas o pomoc. Staramy się robić co w naszej mocy, aby wesprzeć ich działania. Tam, gdzie kończy się nasz zakres obowiązków, kierujemy do odpowiednich instytucji.

Czy warto współpracować z Grecją? Jakie są programy rozwoju dla przedsiębiorców chcących inwestować w tym kraju?
Oczywiście, że warto. Jako cześć grupy Polskiego Funduszu Rozwoju możemy zaoferować wsparcie innych podmiotów wchodzących w skład PFR. (Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy kraju.) W inwestycjach zagranicznych niezmiernie pomocny może okazać się PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., KUKE S.A. (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, którego jednym ze strategicznych zadań, zgodnie ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jest wsparcie rozwoju polskich przedsiębiorstw na arenie krajowej i międzynarodowej.

Wybór programu rozwoju czy wsparcia jest uzależniony od celów firmy, strategii wejścia na rynek zagraniczny, skali realizowanego projektu oraz rynku, na jakim inwestycja jest planowana. Po raz pierwszy oferowane wsparcie dla polskich przedsiębiorstw jest tak kompleksowe i dostępne w ramach jednej instytucji. Wszystkie zapytania rozpatrywane są indywidualnie. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej www.pfr.pl, a w przypadku dodatkowych pytań do bezpośredniego kontaktu.

W ciągu ostatnich 5 lat polski eksport do Grecji wzrósł o blisko sto dwadzieścia procent. Czy w dalszym ciągu rynek grecki cieszy się zainteresowaniem polskich przedsiębiorców?
Zainteresowanie rynkiem greckim jest nadal duże, ewidentnie widać to w ilości zapytań kierowanych do ZBH Ateny oraz liczbie firm biorących udział w misjach gospodarczych. Widzimy też coraz więcej polskich produktów na półkach greckich sklepów i w sieciach handlowych. Polskie marki zaczynają być rozpoznawalne, a ich jakość doceniana przez konsumentów. Polskie firmy interesują się również inwestycjami w Grecji, powstają greckie oddziały polskich firm, przejęcia i fuzje.

Jak widzi Pani przyszłość polskiego biznesu, w obliczu zmian, które wciąż następują w Grecji?
Zmiany jakiekolwiek by nie były mogą przynieść tylko pozytywne skutki. Grecja nadal pozostanie w Unii Europejskiej, co nie zmienia dla nas wiele. Ponieważ następuje powolne wyjście z kryzysu i gospodarka przyspiesza, generuje to większe zapotrzebowanie konsumpcyjne, a to rodzi kolejne szanse dla polskiego eksportu.

Jakie cele i priorytety ZBH Ateny stawia sobie na najbliższy okres?
Mamy wiele pomysłów i planów oraz ogromne pokłady energii na ich realizację. Nie mniej będąc spółką powołaną mocą ustawy mamy określony z góry zakres kompetencji i musimy działać w ich obrębie. Serdecznie zapraszam do odwiedzania naszej strony internetowej (https://greece.trade.gov.pl/pl/), gdzie na bieżąco zamieszczamy informacje i relacje z naszych działań.

Zdjęcia, tekst: Marzena Mavridis