Ateny są nieodzownie symbolem Grecji. Emanują historią i pozwalają na przeniesienie się w czasie i eksplorowanie starożytnych wydarzeń. To także miejsce, w którym dostrzegamy symbiozę twórczości współczesnej z minionymi momentami zapisanymi na kartach historii. Mają one do zaoferowania, zarówno turystom jak i mieszkańcom, wiele ciekawych miejsc. Zapewne, większość z nich jest już znana czytelnikom portalu. Dzisiaj chcielibyśmy zabrać Państwa w niedaleką wyprawę i zaprezentować urokliwe miejsce znajdujące się pod Atenami.

Na obrzeżach stolicy Grecji można znaleźć unikatowe tereny. I takim miejscem okazała się czarująca jaskinia Koutouki. Leży ona około 35 kilometrów od centrum Aten w gminie Peanias. Jest usytuowana na wschodnim zboczu pasma górskiego Hymetu, w Grecji znanego jako Imittos, na wysokości 510 metrów. I chociaż droga do niej, ze względu na mylące oznaczenia, może trochę spowodować małą dekoncentrację, to da się tam dotrzeć dzięki wskazówkom stałych bywalców.

Po dotarciu na miejsce musimy się liczyć z tym, że do jaskini Koutouki nie dostaniemy się tak od razu. Niestety i my musieliśmy odczekać swoje. Wejście do niej odbywa się codziennie od 8.30 do 14.30 co godzinę*. Dlaczego? Prawdopodobnie przyczyną tego jest to, iż osoby pragnące zwiedzić te niezwykłe miejsce mają do swojej dyspozycji przewodnika. A przewodników jest, jak się zorientowałam, dwóch – jeden odpoczywa i sprzedaje bilety w cenie 2 euro, a drugi oprowadza – i tak na zmianę, co godzinę. Czekając więc na górze można podziwiać przepiękną panoramę z Morzem Śródziemnym w tle i uwiecznić tą piękną scenerię robiąc panoramiczne zdjęcia. Można w ten sposób rozpocząć swój pobyt w Atenach, ponieważ jaskinia zlokalizowana jest zaledwie 15 – 20 minut jazdy samochodem od lotniska.

Czy warto odwiedzić tę jaskinię? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca – to nie ulega wątpliwości. Jest to bowiem jedna z najładniejszych i największych jaskiń w Attyce. Konkurencja jest duża, ponieważ na tym terenie znajduje się około 60 innych formacji.

Wnętrze jaskini jest imponujące. Idąc jej korytarzami, z każdej strony pojawiają się bogate dekoracje w postaci stalaktytów i stalagmitów, a niektóre utworzone przez nie naturalne rzeźby porównywane i nazywane są odpowiednikami różnych atrakcji na świecie czy znanych przedmiotów. I tak mamy na przykład krzywą wieżę w Pizie, pochodnie olimpijską czy Statuę Wolności.

Garść ciekawostek może także zachęcić Was do odwiedzenia Koutouki. Miejsce to zostało przypadkowo odkryte przez mieszkańców. Eksperci, którzy później badali jaskinię stwierdzili, że posiada ponad 2 tysiące lat. Jej naturalnym wejściem jest dach jaskini, przez który wpadła koza, znaleziona właśnie przez lokalnych pasterzy.

Wysokość pomiędzy dachem a podłożem jaskini wynosi 38,5 metra. Ogromna komora centralna ma wymiary 60 x 60 metrów. Obecnie do jaskini prowadzi utworzony sztucznie korytarz, którego długość wynosi 17 metrów. Całkowita trasa dla odwiedzających mierzy około 350 metrów. Temperatura w środku jest stała i jest to 17 stopni, zaś wilgotność to 90%.
Choć jaskinia została odkryta w drugiej połowie lat 20 ubiegłego wieku, to atrakcją turystyczną stała się dopiero w latach 60tych. W ponad 95% jaskinia została stworzona dzięki pokładom wapienia metamorficznego wspomnianej wcześniej góry.

Od roku 2007 do 2013 jaskinia przeszła renowację. Prace konserwacyjne obejmowały m.in. czyszczenie jaskini, prace naprawcze, wymianę oświetlenia elektrycznego, nowe podłogi antypoślizgowe czy nowe balustrady ze stali nierdzewnej. Miejmy nadzieje, że teraz będzie na długo służyć zarówno turystom jak i mieszkańcom.

*Przed wybraniem się do jaskini Koutouki proponuję zaktualizować sobie informacje dotyczące jej otwarcia, godzin zwiedzania, ceny biletów, a także ewentualnie drogi dojazdowej. ‘

Więcej informacji pod numerami telefonu: (0030) 210 6642 910 lub 210 6642 108

Agnieszka Płotkowska
Witaj Grecjo