papiez

W niedzielę 1 maja 2011 na Placu świętego Piotra w Rzymie podczas mszy świętej papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji Jan Paweł II. Po raz pierwszy od ponad 1000 lat papież wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika.

Spełniając życzenie naszego brata, kardynała Agostino Vallini, naszego wikariusza dla diecezji rzymskiej, wielu innych naszych braci w biskupstwie oraz wielu wiernych, za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, papieżowi przysługiwał tytuł błogosławionego i aby można było obchodzić jego święto w miejscach i w sposób ustanowiony przez prawo co roku 22 października. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” – formuła beatyfikacyjna wypowiedziana przez Benedykta XVI.

Z chwilą ogłoszenia przez Benedykta XVI Jana Pawła II błogosławionym i odsłonięcia jego portretu -wykonanego przez polskiego fotografa Grzegorza Gałązkę – wierni bili brawo i płakali ze wzruszenia krzycząc „Giovanni Paulo!”.

W mszy udział wzięli hierarchowie, przedstawiciele 87 krajów, w tym prezydent Bronisław Komorowski oraz tysiące wiernych z całego świata – ponad milion osób.

Wraz z Benedyktem XVI liturgię koncelebrowało kilkudziesięciu kardynałów. Msza odprawiona została po łacinie i po włosku. Inne języki, w tym także polski, można było usłyszeć w trakcie liturgii słowa i modlitwy wiernych.

Po trwających prawie trzy godziny uroczystościach beatyfikacyjnych Benedykt XVI udał się w procesji do Bazyliki św. Piotra, gdzie modlił się przez dłuższą chwilę w ciszy przed wystawioną przed głównym ołtarzem trumną z doczesnymi szczątkami nowego błogosławionego.

W pamięci o Janie Pawle II