
Ateny wylądowały 227 z 343 miast europejskim w nowym raporcie Europejskiej Agencji Środowiskowej.
Jakość powietrza w stolicy Grecji – z którą władze miasta walczą od dekad – została oceniona jako „średnia” w raporcie opublikowanym w poniedziałek. Miasta zostały ocenione na podstawie średnich poziomów drobnych cząsteczek stałych w powietrzu w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym okresie, który obejmuje światowe lockdowny, jedynie 11 miast miało dobrą jakość powietrza. Trzy najczystsze miasta w Europie należą także do najmniejszych: Umeå w Szwecji (125 000 mieszkańców) oraz dwie miejscowości w Portugalii, Faro (61 000 mieszkańców) i Funchal (104 000 mieszkańców).
Jakość powietrza w Atenach poprawiła się w ostatnich latach. Od roku 2019 zainstalowano ponad 100 stacji monitorowania jakości powietrza w całym kraju. W marcu 2020 r. w Atenach zaobserwowano znaczny spadek odczytów zanieczyszczenia powietrza po zastosowaniu rygorystycznych środków ostrożności w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.
Część winy za obniżoną jakość powietrza w Grecji są dwa kraje z najgorszymi wskaźnikami jakości powietrza w Europie – Włochy i Polska. Liczne miasta obu tych krajów mają bardzo złą jakość powietrza, na trzech ostatnich miejscach znajdują się Padwa, Cremona i Nowy Sącz.
Pogarszająca się jakość powietrza jest nie tylko przyczyną chorób i przedwczesnej śmierci, ale także są zagrożeniem dla miejsc dziedzictwa kulturowego. Ekstremalne zjawiska pogodowe, zanieczyszczenia powietrza i kwaśne deszcze spowodowały problemy strukturalne w murach i świątyniach Akropolu, który jest nadal jednym z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych w Grecji.
opr. Anna Lica