Podobnie jak w wielu europejskich stolicach, Ateny zwalniają w sierpniu, a miejscowi uciekają z miasta na letnie wakacje na wieś. Dobrą wiadomością dla podróżników jest to, że w tym okresie odkrywanie miasta i jego najważniejszych punktów, odbywać się będzie przy mniejszym natężeniu ruchu i bez tłumów.

Przygotowaliśmy propozycję rzeczy, które można zrobić w Atenach w sierpniu.

1. Letnie dni na ateńskim wybrzeżu

sierpien wybrzeze
Bez względu na to, czy twoje wakacje dopiero się zaczynają, czy już dobiegają końca, musisz odwiedzić tętniące życiem i dobrą zabawą wybrzeże Aten. Mieszkańcy udają się na ten dziewiczy nadmorski przylądek w gorące sierpniowe dni.

Spędź te dni w The House Project , największym w Atenach klub przy plaży, który jest idealny dla rodzin, par lub osób spędzających czas samotnie. Jeśli szukasz luksusu, zarezerwuj nocleg w klubie plażowym Astir i spędź dzień pływając w krystalicznie czystych wodach cudownego półwyspu Laimos.

Jeśli chcesz spędzić więcej czasu na ateńskiej riwierze, wyskocz na rejs żaglowy katamaranem. Będziesz miał możliwość zobaczyć tajne i ciche zatoczki, oraz zjedz autentyczny grecki lunch z kameralną grupą nie większą niż 10 osób na pokładzie.

2. Najważniejsze miejsca i muzea

sierpien glowne
W sierpniu wszystkie najważniejsze muzea i miejsca w stolicy będą otwarte, a Akropol przywita Was mniejszymi kolejkami niż w inne miesiące. Pamiętaj, aby wejść do Muzeum Akropolu w dniu zwiedzania samego wzgórza, aby nabyć kompletną wiedzę o starożytnej cywilizacji i odkryciach archeologicznych.

Gwardia Prezydencka jest zawsze na służbie przed parlamentem greckim, więc wybierz się na Plac Syntagma o pełnej godzinie na jedną ze słynnych zmian lub w niedzielę o 11:00 na uroczystą paradę.

Narodowe Muzeum Archeologiczne jest skarbnicą eksponatów sięgających czasów starożytnych. Jednym z najważniejszych jest mechanizm Antikythera, uważany za pierwszy na świecie komputer, który żył pod powierzchnią morza przez 2000 lat, zanim został odkryty.

3. Ateny z innej strony

sierpien foto
Jeżeli chcesz poczuć prawdziwy klimat Aten i zobaczyć życie ludzi, którzy tutaj mieszkają, wybierz się na wycieczkę z profesjonalnym, miejscowym fotografem. On pokaże Ci miejsca, które mogłeś przegapić, lub te, które nie są znane dla masowej turystyki. Wypełnij swój aparat zdjęciami miejscowej ludności i kolorowych uliczek, zjedz kolację w prawdziwej ateńskiej knajpie, wypij miejscowe wino i zobacz jakim życiem tętnią Ateny.

4. Kolacja na dachu

sierpien bar

Bary na dachach to bardzo popularna forma lokali gastronomicznych w Atenach. Możesz zjeść prawdziwe greckie potrawy i napić się wina z widokiem na Akropol i Plac Monastiraki.

Miejsca te oferują bogate menu, od koktajli po wystawne kolacje. Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie, o każdej porze dnia i nocy.

5. Ateny dla rodzin i SNFCC

sierpien rodzina
Niezależnie od tego, czy Twoje dzieci są duże, czy małe, Ateny są idealnym miejscem na zwiedzanie miasta z maluchami przez cały rok. Grecy mają wrodzoną miłość do dzieci, co sprawia, że podróżowanie po Grecji i wokół niej jest absolutnym marzeniem dla rodziców.

Nowo wybudowane Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos jest popularne wśród rodzin ateńskich. Pozwala małym dzieciom swobodnie wędrować i odkrywać duży śródziemnomorski ogród. Cotygodniowe imprezy obejmują żeglarstwo i spływy kajakowe po sztucznym kanale, oraz bezpłatne wycieczki po całym kompleksie.

6. Odpoczynek dla ciała i duszy

sierpien haman
Zabierz swoje oparzenia słoneczne i zmęczone stopy do miasta spokoju i ukojenia w najnowszych i najbardziej luksusowych łaźniach tureckich, gdzie dominują pradawne rytuały odnowy biologicznej. Przywróć równowagę twojemu fizycznemu i psychicznemu zdrowiu i pozwól, by ciepło i para otuliły twoje ciało, a następnie masaż, złuszczanie i relaksacja. Idealny sposób na rozpoczęcie lub zakończenie wakacji.

Poli Hammam, otwarte codziennie do 23:00 tel.:+30 210 048 8216. 6-8 Avliton, Ateny.

7. Kino pod milionem gwiazd

sierpien kino
Wizyta w kinie plenerowym to tradycja, która rozkwitła w Atenach w latach 60. XX wieku i do dziś jest tradycyjnym sposobem spędzania letnich nocy. Cine Paris to miejsce nie do pobicia, położony w samym sercu dzielnicy Plaka z zabójczymi widokami na Akropol.

8. Komedia, tragedia i dramat w starożytnym Epidaurusie

sierpien epitavrous
Znany ze swoich wzorcowych proporcji i wspaniałej akustyki starożytny teatr w Epidauros został zbudowany w IV w. p.n.e. Mniej więcej był to szczyt rozwoju kulturalnego i naukowego Aten. Teatr może pomieścić nawet 12 tysięcy widzów. Uważany jest za najlepiej zachowany starożytny teatr w Grecji.

Jeśli twój kalendarz ma puste strony, zapełnij je wydarzeniami kulturalnymi.

W ramach Festival Epidauros scena teatru ożyje ponownie dzięki sztukom: Sofoklesa, Eurypidesa, Arystofanesa i innych dramaturgów greckich.

Festiwal to nie tylko teatr, ale też muzyka i koncerty. Podczas tegorocznej edycji usłyszeć będzie można trzy koncerty. Wystąpią: Orestes, The Frogs, Edyp w Colunus.

Harmonogram zaplanowany jest od 3-18 sierpnia.

9. 15 sierpnia

sierpien sw nmp
Dzień 15 sierpnia jest dla Greków świętem państwowym, ale także hołdem religijnym ku czci Najświętszej Marii Panny. „Dzień Wniebowzięcia” jest jednym z najważniejszych w greckim kalendarzu prawosławnym i doskonałą okazją do zapalenia znicza w kościołach greckich. Ciekawą propozycją dla państwa może być uczestnictwo w porannej mszy w kościele Marii Panny przy ulicy Ermou.

Więcej na temat tego święta można dowiedzieć się w muzeum Bizantyjskim i Chrześcijańskim, które pomimo święta w ten dzień będzie otwarte.

10. Terapia zakupowa

sierpien zakupy
Dla miłośników zakupów do 31 sierpnia trwa letnia sprzedaż. Klimatyczne, labirynty ulic Plaki i stojące przy nich sklepiki, pozwolą na zakup pamiątek z miasta, a nawet bizantyjską biżuterię. Na Attic Black znajdziecie certyfikowane repliki najważniejszych dzieł kultury klasycznej. Jeśli szukacie najnowszych trendów w modzie, znajdziecie je w najbardziej kosmopolitycznej dzielnicy Kolonaki.

Opr: Krzysztof Mlyczyński i Aneta Brzuska