Zmienił się proces rejestracji usług elektronicznych Ministerstwa Finansów, zgodnie z tym, co rząd obiecuje, użytkownicy będą mieli możliwość przeprowadzenia transakcji elektronicznych, które obecnie wymagają stawienia się osobiście w Urzędzie Skarbowym.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa, proces rejestracji dla nowych użytkowników (po dniu 6 grudnia 2010 r.) odbędzie się w czterech etapach.

  • Wypełniacie Państwo elektronicznie na stronie internetowej www.taxisnet.gr formularz rejestracyjny podając swój login i hasło
  • Po zakończeniu kontroli ze strony ministerstwa, otrzymujecie Państwo wiadomość z swoimi danymi i terminem, w którym musicie się udać do US. Osoby fizyczne mogą udać się do dowolnego organu podatkowego, natomiast firmy wyłącznie do którego należą. Obecność osobista jest obowiązkowa dla wszystkich obywateli z wyjątkiem osób nieletnich, rezydentów za granicą, firm z UE niebędących rezydentami w Grecji, które może reprezentować upoważniony przez nich przedstawiciel. Według informacji, szczególne pełnomocnictwo jest potrzebne do procesu uwierzytelnienia (okres czterech miesięcy), ale nie będzie przedstawiona w formie aktu notarialnego tylko zwykłego upoważnienia. 
  • Po udaniu się do urzędu skarbowego i po zatwierdzeniu wniosku przez Zarząd rejestracji / τμήμα Μητρώου (koniecznie potrzebny dowód osobisty i numer podatkowy/AFM), otrzymacie Państwo zaświadczenie, które zawiera kluczowe numery do aktywacji konta
  •  Uaktywniając konto zmieniacie Państwo hasło początkowe


Jakie są dostępne nowe usługi  w TAXISNET?

Nowi użytkownicy TAXISNET mogą:

składać w terminie lub z opóźnieniem zeznanie początkowe lub dodatkowe-oświadczenie modyfikacji (wszelkie zmiany i poprawki do dzisiaj odbywają się obowiązkowo w organach podatkowych)

otrzymywać zaświadczenia i potwierdzenia

otrzymywać powiadomienia o swoich zobowiązaniach podatkowych

upoważniają  księgowych do realizacji uzyczywistnienia transakcji

dodać zmian danych osobowych (dotychczas wymagane jest w urzędzie skarbowym)

Od lutego 2011 będzie możliwe, wysyłanie następujących oświadczeń (początkowe w określonym czasie, spóźnione i zmieniające)!

VAT/ ΦΠΑ (Φ1, Φ2, Φ4, Φ5)

okresowe i końcowe F.M.Y./ Φ.Μ.Υ.

dochody osób nie fizycznych (E5, Φ 010, Φ 011, Φ 012, Φ 013, Φ 014) 

podatki od nieruchomości dla osób nie fizycznych

zagregowanie klientów / dostawców

Użytkownicy, którzy już posiadają kod

Według ministerstwa, podatnicy, którzy posiadają kod, mogą go używać „przez dłuższy okres”.

W tym okresie powinni ponownie zarejestrować się  w nowym Taxisnet, jeśli chcą uzyskać dostęp do nowych usług.

Proces  dla”starych” użytkowników obejmuje dwa etapy (do nowych funkcji):

otrzymujecie Państwo kluczowe numery z zarządu rejestracji właściwego urzędu skarbowego (wymagany jest AFM i dowód osobisty lub paszport). Musicie  udać się osobiście, w wyjątkowych przypadkach aczkolwiek jest to niemożliwe, należy złożyć specjalne pełnomocnictwo do procesu uwierzytelnienia, czas trwania cztery miesiące.

jak dla nowych użytkowników otrzymacie Państwo  zaświadczenie  z kluczowymi liczbami, które są konieczne, aby uaktywnić konto i po wizycie na nowej stronie Taxisnet w odpowiedniku «Ważne Funkcje / ΒΑΣΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ – «Uwierzytelnienie  Usług  Υπηρεσίες Πιστοποίησης» – «Aktywuj Konto /Ενεργοποίηση Λογαριασμού»  możesz aktywować konto.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z podatnikami, którzy udali się do organów podatkowych o nabycie kluczowych numerów, wiele Urzędów Skarbowych nie jest jeszcze gotowych, aby zapewnić kody. Zanim dokonacie procedury powinniście Państwo najpierw przedzwonić lub wstrzymać się przez jakiś okres czasu.

Upoważnienia dla  księgowych

W sposobie składania aplikacji możecie Państwo upoważnić księgowego do wszystkich transakcji lub grup transakcyjnych. Księgowy nie musi koniecznie znać Państwa hasło i po udowodnieniu upoważnienia księgowy może działać w Państwa imieniu.

Każdy użytkownik ma dwie możliwości -role. Jako użytkownik (osobiście ) lub jako przedstawiciel użytkownika. Każdy podatnik może udostępnić rolę przedstawiciela dla swojego księgowego.

Firmy i biura księgowe muszą być poświadczone elektronicznie, po spełnieniu następujących warunków:

  •  powinny posiadać pozwolenie z Izby Gospodarczej w Grecji, które zostaje zgłoszone w GGPS oraz
  •  powinni posiadać kod na świadczenie usług księgowych (KAD przed  1/12/2008 74120000 – 74129999 i od 1/12/2008 69200000 – 69209999)

Po potwierdzeniu mogą być akceptowane lub odrzucane upoważnienia od osób fizycznych i przy wejściu do systemu podejmują decyzję, dla jakiego użytkownika chcą wykonać transakcji.

Jakie zmiany występują w zeznaniu podatkowym z zadłużonym VAT/ Φ.Π.Α.?

Dodatkowo, w przypadku okresowych zadłużonych deklaracji VAT i jej opłaty w banku musicie Państwo pamiętać, że uwzględnia(odpowiada) notatka zawierająca «Tożsamość Płatności / Ταυτότητα Πληρωμής»..

W taki sposób  będzie wyświetlane i drukowane po zakończeniu rejestracji zadłużonych zeznań podatkowych oraz będzie składała się z serii cyfr podzielonych na 3 części w następujący sposób:

9 miejsc z numerem AFM podatnika

11 miejsc numerów informacyjnych dla typu i terminowej daty opłaty długu

do 9 miejsc dla liczb całkowitych i 2 miejsc po przecinku dla kwoty długu