mama_dziecko

Każde dziecko potrzebuje miłości. Miłości rodzicielskiej, bo tylko ta jest warunkiem jego prawidłowego rozwoju psychicznego. Co powinnaś robić, by twoje dziecko czuło się kochane?

Całuj przytulaj pieść
Tak jak zwierzęta „muszą być lizane, tak dzieci – powiada Fino Pellegrino – muszą być pieszczone”. Pieszczota jest najbardziej subtelnym, delikatnym sposobem ofiarowania dziecku miłości. Pamiętaj o tym i codzienne obsypuj swojego malca pocałunkami, przytulaj go jak najczęściej. „Dzieci chowane bez pieszczoty są jak kwiaty hodowane bez słońca” – powiada Philip Zimbardo.

Kochaj z głową
W miłości do dziecka jak radzą psychologowie należy być umiarkowanym. Bardzo źle się dzieje, gdy dziecko odczuwa brak czy niedosyt miłości, ale źle jest także, gdy odczuwa jej nadmiar. W mądrej miłości rodzicielskiej po prostu konieczny jest umiar.

Miłość to nie usługiwanie
Mądra rodzicielska miłość do dziecka to nie służalczość, ale służenie dziecku polegające na wzmacnianiu jego psychiki, na bezwzględnym akceptowaniu dziecka. Według Fromma: „kochać to znaczy podtrzymywać kogoś, a nie padać do jego stóp”.

Nie bądź nadopiekuńcza
Do stóp dzieci padają często rodzice nadopiekuńczy, którzy „dla dobra dziecka” chronią je przede wszystkim i przed wszystkim. Jean Piaget ostrzega przed takim postępowaniem. Powiada: „za każdym razem, gdy robimy coś, co dziecko może zrobić samo, rabujemy mu część życia”.

Nie wyręczaj
Mądra rodzicielska miłość nie polega na ciągłym wyręczaniu dziecka, lecz na wspieraniu go. Gdy będziesz we wszystkim wyręczać swoją pociechę, albo któregoś dnia ostro się zbuntuje, albo zrobisz z niej życiową kalekę.

Nie krzycz, ale bądź stanowcza
Miłość nie znosi ani wysokich tonów, ani wulgarnych słów, ani retorycznych pytań. Rodzice, którzy chcą kochać swoje dziecko mądrą miłością muszą być „radośnie stanowczy”. Oznacza to, że każdy komunikat wygłoszony wobec dziecka powinien być umieszczony „w ciepłym tle emocjonalnym”.

Kochaj i patrz
Patrz na swoje dziecko, ono domaga się twojej uwagi, akceptacji i kontaktu wzrokowego. Najpiękniej miłość rodzicielska ujawnia się i realizuje poprzez dotyk i poprzez wymianę spojrzeń.

Daj mu wzór
Naucz dziecko miłości i szacunku do drugiego człowieka. Rodzice z są dla swoich dzieci pierwszą parą dwojga ludzi, którą one na co dzień obserwują. Rodzice, jako małżonkowie czy para, chcą tego czy nie, stanowią dla swoich dzieci pierwszy i niepowtarzalny wzór socjalizacyjny. Ich pożycie małżeńskie obserwowane w dzieciństwie – wywiera znaczący wpływ na rozwój osobowości dzieci, na ich prawidłowe funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Źródło: www.blisko-daleko.pl