
Kilka dużych i małych projektów ożywiających przestrzeń publiczną i mapę kulturalną stolicy na jesień nabiera tempa.
W pierwszą jesień, która wygląda tak, jakby przypominała tę przed pandemią, w Atenach znów zapalają się światła. Temperatura nagle spadła (na szczęście zapowiada się, że wróci do góry), a ludzie nieuchronnie wracają do swoich „zimowych” nawyków. Po trzech bardzo trudnych sezonach, ten, który jest przed nami, wygląda na przygotowany na powrót do normalności.
W centrum Aten, przełomowa przebudowa ulicy Ermou po stronie placu Syntagma przyciąga całe zainteresowanie po niesamowitej ilości kontrowersji, jakie wywołała w mediach społecznościowych latem. Taśma budowlana może jeszcze nie zniknęła (dwie fontanny mają zostać uruchomione w ciągu kilku najbliższych dni), ale ludzie są już ciekawi, co zmieniło się na tak ważnym skrzyżowaniu.
Mniej uwagi przyciągają trwające obecnie interwencje miasta w Ogrodzie Narodowym oraz władz regionu Attyka (we współpracy z Fundacją Onassis) w Pedion tou Areos. Pierwsza część renowacji Ogrodu Narodowego (w jego północno-wschodnim narożniku, w pobliżu kawiarni, która znów jest otwarta) została zakończona, a reszta, obejmująca pozostałą część historycznego ateńskiego parku, ma zostać odsłonięta do wiosny 2023 r. Plan upiększenia tego zapomnianego parku obejmuje zasadzenie większej ilości zieleni (pojawi się ponad 11 100 nowych drzew i krzewów), naprawę ścieżek dla pieszych i uczynienie ich bardziej wytrzymałymi dzięki dobrze ustabilizowanej nawierzchni, wymianę starego systemu nawadniania na bardziej wydajny, modernizację systemu oświetlenia, przywrócenie starych tradycyjnych ławek i – w jednym z najbardziej oczekiwanych posunięć – doprowadzenie do porządku jezior i innych elementów wodnych, które od dawna były ciemnym punktem na mapie miasta.
Rewitalizacja kultury
Jeśli chodzi o infrastrukturę kulturalną miasta, największym wydarzeniem sezonu jesiennego jest bez wątpienia ukończenie i modernizacja dużej części niedokończonej części Ateńskiego Konserwatorium, która od czasu inauguracji tej kultowej szkoły muzycznej w 1976 roku stała w miejscu.
W tym nowym rozdziale swojej historii, ten piękny – i powszechnie lubiany, ale stale niedoceniany – okaz powojennego greckiego modernizmu, zaprojektowany z pomysłem i z pasją przez wielkiego architekta Ioannisa Despotopoulosa (1903-92), zostanie wzbogacony o nowe miejsca i infrastrukturę, które obiecują przekształcić konserwatorium w jedno z najgorętszych centrów kulturalnych miasta. Konserwatorium otrzyma nowe wejście (godne tego wyjątkowego budynku, na rogu ulic Vassileos Georgiou i Rigilis), duży amfiteatr, który może wygodnie gościć wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne, edukacyjne i konferencyjne, a także otwartą przestrzeń we foyer, która będzie służyć jako wielofunkcyjne miejsce dla wystawy sztuki, wydarzeń i koncertów, które mogą rozciągać się na różne części budynku. W najgłębszej piwnicy budynku (tzw. poziom -7,80) znajdzie się również eksperymentalna, wielofunkcyjna przestrzeń, która będzie funkcjonować jako box-in-a-box oraz Centrum Technologiczne K3, które zostało zaprojektowane z myślą o umieszczeniu w nim zaawansowanych technologicznie studiów nagrań dźwiękowych różnej wielkości, co ma na celu wspieranie pracy młodych twórców.
W Galerii Narodowej, która znajduje się w odległości krótkiego spaceru na północ, nowy dyrektor muzeum, Syrago Tsiara, ma pod koniec października ogłosić otwarcie pozostałych przestrzeni, które powstały w ramach rozbudowy w 2021 roku i nie były gotowe na otwarcie głównej sali wystawowej w zeszłym roku.
Główna część muzeum to sala wystawowa dla kolekcji sztuki zachodnioeuropejskiej, gdzie publiczność będzie mogła po raz pierwszy zobaczyć ryciny Goi, Rembrandta i Durera. Do listopada ma zostać otwarta również wyczekiwana restauracja muzeum, znajdująca się na trzecim piętrze i posiadająca niesamowity widok na miasto.
Powrót kina
W lipcu ubiegłego roku historyczne kino Ideal zostało skazane na zamknięcie, gdy zawaliła się ściana dzieląca je z sąsiednim, zabytkowym budynkiem Hellenic Odeon. Budynek został już naprawiony, a kino ponownie otworzy swoje drzwi 1 października na festiwal filmowy Premiere Nights.
Jest to szczególnie dobra wiadomość teraz, po niedawnym zamknięciu kina Embassy w centrum Kolonaki i po innych stratach w ciągu ostatniej dekady: od stycznia 2012 roku centrum Aten straciło 6 z 10 niezależnych kin.
opr. Zofia Dalke