Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego (HCAA) zaktualizował w środę serię dyrektyw lotniczych (NOTAM) dotyczących podróży do Grecji, które zawierają wytyczne dla podróżnych.

Wszystkie dyrektywy, które zostały wydane w ramach starań rządu greckiego o ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa (Covid-19), będą obowiązywać do 30 września do północy.

Nowe wytyczne są następujące:

 • Od piątku 18 września do środy 30 września osoby podróżujące do Grecji samolotem z Węgier będą mogły wjechać do kraju tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na Covid-19. Test należy wykonać 72 godziny przed przybyciem.
 •  Zawieszenie lotów między Grecją a Turcją zostało przedłużone do północy 30 września.
 •  Wszystkie loty pomiędzy Grecją a Albanią i Macedonią Północną obsługiwane są wyłącznie przez Międzynarodowy Port Lotniczy Ateny (AIA) do dnia 30 września do godziny 23:59. Nie będzie połączeń na inne greckie lotniska.
 • Wszyscy podróżni odwiedzający Grecję drogą lotniczą z Bułgarii, Rumunii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malty, Belgii, Hiszpanii, Albanii i Macedonii Północnej będą mogli wjechać do Grecji tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu Covid-19 obowiązuje do 30 września. Test należy zdać na 72 godziny przed przybyciem.
 •  Podróżni przybywający do Grecji ze Szwecji będą poddawani testom na obecność Covid-19 po przyjeździe do kraju do dnia 30 września.
 •  Dyrektywa lotnicza zakazująca wjazdu do Grecji obywatelom spoza UE została przedłużona do 30 września. Obywatele następujących 11 krajów są wykluczeni z zakazu: Australia, Kanada, Gruzja, Japonia, Nowa Zelandia, Rwanda, Korea Południowa, Tajlandia , Tunezja, Urugwaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
 •  Dyrektywa lotnicza dotycząca podróżnych z Izraela została przedłużona do 30 września. Zgodnie z nią wszyscy podróżni wjeżdżający do Grecji z Izraela są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego (PCR) na obecność koronawirusa, wykonanego na 72 godziny przed przybyciem.
  Wszyscy stali mieszkańcy Izraela wjeżdżający do Grecji będą ponownie poddawani testom. Tylko 5000 osób z Izraela może tygodniowo wjechać do Grecji (lotniska w Atenach, Salonikach, Heraklionie, Korfu i Kos, z wyłączeniem przylotów na innych lotniskach w kraju)
 • Tymczasowe zawieszenie wszystkich lotów pasażerskich między Grecją a regionem Katalonii w Hiszpanii zostało przedłużone do 30 września.
 • Przypomina się, że dyrektywa lotnicza dotycząca podróżnych z Rosji obowiązuje do 21 września. Zgodnie z nią wszyscy podróżni wjeżdżający do Grecji z Rosji są zobowiązani do przedstawienia ujemnego wyniku testu molekularnego (PCR) na obecność koronawirusa. Wszyscy stali mieszkańcy Rosji wjeżdżający do Grecji będą ponownie poddawani testom. Tylko 500 osób z Rosji może tygodniowo wjechać do Grecji ( lotniska w Atenach, Salonikach i Heraklionie.)

Greckie programy repatriacji są wyłączone ze wszystkich wyżej wymienionych dyrektyw.
PLF jest obowiązkowy, aby podróżować do Grecji

Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował również, że przedłożenie Formularza Lokalizatora Pasażerów (PLF) jest obowiązkowe dla wszystkich pasażerów lotów międzynarodowych do Grecji i zostało przedłużone do dnia 30 września. Formularz PLF można pobrać na stronie https://travel.gov.gr/

Należy zauważyć, że przed przyjęciem pasażerów do wejścia na pokład personel linii lotniczej musi sprawdzić:
a) dokument potwierdzający złożenie PLF (datowany co najmniej jeden dzień przed lotem).
b) kod QR i PLF.
Linie lotnicze, które nie zastosują się do tej obowiązkowej kontroli, będą odpowiedzialne za repatriację pasażerów na własny koszt.

* UWAGA: Wszystkie zgłoszone wytyczne zostały uzyskane przez Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego (HCAA) i mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji epidemiologicznej i decyzji rządowych i dyrektyw Unii Europejskiej.

* Przepisy dotyczące krajów dopuszczonych do wjazdu mogą ulec zmianie po 14 dniach, gdy ponowna ocena zostanie przeprowadzona na podstawie danych epidemiologicznych z kraju pochodzenia.

mm

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ, ypa.gr