Instrukcje dla pasażerów lotów krajowych na wyspy, obowiązujące od piątku 14 maja 2021r.

Według Urządu Lotnictwa Cywilnego (CAA) pasażerowie muszą spełnić jeden z następujących warunków:

  • odbyć co najmniej czternaście dni po szczepieniu na koronawirusa COVID-19 i przedstawić zaświadczenie o szczepieniu, które zostało wystawione przez stronę internetową www.gov.gr W przypadku cudzoziemców muszą także przedstawić zaświadczenie o szczepieniu w wybranym języku : angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim lub rosyjskim, wydane przez organ publiczny. Świadectwo szczepienia zawiera imię i nazwisko osoby, rodzaj podanej szczepionki oraz liczbę dawek
  • uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa COVID-19, test realizowany metoda PCR w ciągu ostatnich siedemdziesięciu dwóch godzin przed planowanym czasem podróży lub szybko test w ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin przed planowanym czasem podróży. W przypadku obcokrajowców certyfikat testu może zostać przedstawiony w wybranym języku: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim lub rosyjskim.
  • w ciągu dwudziestu czterech godzin przed planowanym czasem podróży zdiagnozowano negatywny wynik autotestu i zostało to poświadczone odpowiednim zaświadczeniem przedstawionym w formie papierowej. Należy dokonać wydruku zaświadczenia dostępnego na stronie www.self-testing.gov.gr/ w języku greckim i angielskim.
  • okazać zaświadczenie o przebytej chorobie. Jest ono ważne przez okres od dwóch do dziewięciu miesięcy po chorobie.

Jeśli zostały spełnione warunki w kraju wylotu i są one ważne w momencie wejścia na pokład samolotu, to są one akceptowane podczas wyjazdu do Grecji.

Kontroli powyższych dokumentów dokonują pracownicy linii lotniczych podczas wejścia na pokład.

Pasażerowie i członkowie załogi są zobowiązani do przestrzegania innych środków zapobiegania koronawirusowi i zamieszczonych na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Należy pamiętać, że obowiązują one przed wejściem na pokład, w trakcie podróży i przy wysiadaniu pasażerów.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ