Grecka strategia samokontroli Covid-19 rozpoczęła się niedawno od tego, że uczniowie i nauczyciele szkół średnich jako pierwsi otrzymali bezpłatne zestawy do autotestów Covid-19 z aptek. Strategia została uznana za sukces, ponieważ na podstawie autotestu Covid-19 wykryto u około 600 uczniów i nauczycieli bezobjawowy przebieg, w związku z czym nie uczęszczali na zajęcia po ponownym otwarciu szkół średnich.

Niedawno rząd ogłosił, że więcej grup obywateli – takich jak pracownicy biur, sklepów i dostawcy żywności – wkrótce będzie mogło otrzymać bezpłatne zestawy autotestów w lokalnych aptekach. Od końca tego tygodnia zostanie udostępnionych około 900 000 zestawów umożliwiających obywatelom rozpoczęcie samodzielnego testowania.

Tymczasem w poniedziałek ogłoszono, że grecka platforma szczepień Covid-19 zostanie otwarta dla większej liczby grup wiekowych. Przemawiając podczas briefingu dla mediów Covid-19, Sekretarz Generalny Podstawowej Opieki Zdrowotnej ,Mario Themistokleous, powiedział, że Grecja spodziewa się wzrostu dostaw szczepionek w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Dostawy te obejmują pierwszą partię (33600) szczepionek jednodawkowych firmy Johnson & Johnson w dniu 14 kwietnia oraz znaczną ilość dawek firmy Pfizer.

Według Themistokleous, od 16 kwietnia platforma szczepień będzie stopniowo przyjmować zapisy osób z podstawowymi problemami zdrowotnymi (w wieku 18-59 lat). W przyszłym tygodniu, od 21 kwietnia, platforma będzie dostępna dla nauczycieli i osób w wieku 55-59 lat. W sobotę 24 kwietnia platforma będzie otwarta dla osób w wieku 50-54 lata. Oczekuje się, że osoby po czterdziestce będą mogły umówić się na wizytę w maju, aby otrzymać szczepionkę.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ