foto: Eurokinissi /ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

Grecki rząd rozważa umożliwienie obywatelom, którzy mają negatywny wynik autotestu koronawirusa, podróżowanie między prefekturami na święta wielkanocne, podały lokalne media. Wraz ze zbliżającą się Wielkanocą Grecy czekają na informację, czy ograniczenia związane z blokadą zostaną złagodzone.

Przemieszczanie się między greckimi prefekturami jest obecnie zabronione (z wyjątkiem powodów zdrowotnych i zawodowych) ze względu na wysiłki rządu mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Większość urzędników rządowych i ekspertów w dziedzinie zdrowia uważa, że ​​jest zbyt wcześnie, aby omawiać tę kwestię ze względu na dużą liczbę przypadków Covid-19 w kraju. Doniesienia medialne sugerują, że przemieszczanie się między prefekturami w Święta Wielkanocne będzie dozwolone tylko dla tych, którzy mają negatywny wynik autotestu.

Zgodnie z możliwym scenariuszem, do podróży międzyregionalnych kwalifikują się obywatele, którzy uzyskali negatywny wynik autotestu (do 48 godzin wcześniej) i zarejestrowali go na stronie self-testing.gov.gr. Następnie będą musieli pobrać certyfikat, który będzie musiał być okazany na żądanie (na przykład na stacjach poboru opłat) podczas podróży przez prefektury.

Należy zauważyć, że w tej chwili nic nie zostało potwierdzone przez rząd. Oczekuje się, że do Wielkanocy rząd ogłosi, czy swobodny przepływ między prefekturami będzie dozwolony i na jakich warunkach.