Plac Syntagma, stanowiący samo serce greckiej stolicy Aten, zostanie wkrótce przekształcony w zrównoważony obszar miejski. To decyzja po poniedziałkowym głosowaniu.

Rada Miejska Miasta Ateny głosowała za przyjęciem planów – opracowanych dwie dekady temu – remontu dolnej części placu i przekształcenia go w „zieloną” przestrzeń miejską.

Renowacja ma się rozpocząć jak najszybciej, w sierpniu 2021 roku, zgodnie z planami opracowanymi przez profesora Dimitrisa Manikasa.

Centralny plac Aten ma zostać zmodernizowany w celu uwzględnienia potrzeb transportowych. Jedną z najbardziej radykalnych zmian, jaka nastąpi, jest zmniejszenie liczby pasów ruchu wokół placu, z sześciu do czterech.

Zmiana ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie poziomu hałasu i zanieczyszczenia.

Na ulicy przylegającej do Placu Syntagma zostanie również wybudowany pas autobusowy przeznaczony wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej, dzięki czemu obszar ten będzie lepiej służył jako węzeł komunikacji zbiorowej. Pomimo tych wszystkich zmian ulic wokół placu, układ drogowy zachowa swój charakterystyczny zakrzywiony kształt.

Chodniki również zostaną poszerzone, aby zapewnić więcej miejsca pieszym, a teren będzie bardziej dostępny. Osoby niepełnosprawne będą mogły z łatwością poruszać się po centrum Aten, ponieważ remonty obejmą podjazdy i oznaczenia dotykowe zwiększające dostępność.

George Giannis, specjalista ds. transportu, bardzo przychylnie zareagował na plany placu Syntagma.

„Poszerzenie strefy dla pieszych na Placu Syntagma jest ważnym krokiem w kierunku przywrócenia przestrzeni publicznej i zrównoważonej mobilności miejskiej w centrum Aten” – stwierdził.

Piesi będą mieli więcej miejsca do stania i poruszania się, pasażerowie kilku autobusów będą mogli teraz wygodnie wysiąść bez konieczności przechodzenia między nielegalnie zaparkowanymi taksówkami. Ponadto ruch pojazdów będzie płynniejszy, ponieważ nie będzie już miejsca na nielegalne postoje samochodów i taksówek.

Zielona przyszłość centrum Aten

Plany na renowację Placu Syntagma i reszty Aten uwzględniają również zrównoważony rozwój. Wzdłuż ulicy zostanie posadzonych łącznie 28 drzew, aby nie tylko upiększyć plac, ale także uczynić go przyjaznym dla środowiska, bowiem naukowcy z całego świata zwracają uwagę na kryzys klimatyczny.

Drzewa będą zapewniać cień dla pieszych, co miejmy nadzieję sprawi, że spacery po Atenach będą znacznie bardziej znośne podczas gorących letnich miesięcy. Cień zapewnią również nowe pergole, które zostaną na stałe zainstalowane wokół placu.