fot. greekcitytimes.com

Hydra to idealna ucieczka od miasta, dzięki czemu jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę, podczas której można wędrować wzdłuż wybrzeża (udaj się do klasztoru Profítis Ilías na szczycie wzgórza) lub po prostu spędzić dzień leżąc na dziewiczych plażach.

Ta wspaniała wyspa, znajdująca się zaledwie godzinę rejsem wodolotem od portu w Pireusie, jest zdecydowanie miejscem, w którym warto spędzić więcej czasu. Ponadto, była ona niegdyś domem dla muzyka Leonarda Cohena i wielu innych artystów, którzy zakochali się w tej urzekającej wyspie.

Powszechnie znana jako jedna z najpiękniejszych wysp w Grecji, Hydra stanowi część Wysp Sarońskich oraz jest najbardziej znana ze swojej pięknej architektury, kamienistych plaż i urzekającego charakteru.

Jedną z najwspanialszych części tego oszałamiającego małego raju jest to, że na wyspie nie ma samochodów, z wyjątkiem śmieciarek i karetek pogotowia. Główną metodą transportu są tu muły i osły, a także taksówki wodne.

Jej naturalne piękno i fascynująca historia rozpoczęły się w XVIII wieku, kiedy Hydra prosperowała dzięki flocie handlowej, która handlowała z krajami takimi jak Hiszpania, Francja i Ameryka. Wyspa odegrała również ważną rolę w wojnie o niepodległość w 1821 r., wnosząc znaczną ilość statków i zasobów w walce z Imperium Osmańskim. Ich floty były potężne i brały udział w kluczowych bitwach morskich.

Dziś prosperuje dzięki swojemu naturalnemu pięknu i urokowi, które przyciągnęły zarówno lokalnych Greków, jak i międzynarodowych turystów, w tym celebrytów, projektantów mody, artystów, fotografów i pisarzy.

Z trzystoma kościołami i sześcioma klasztorami na całej wyspie, a także wieloma wspaniałymi plażami, bajecznymi tawernami i wycieczkami pieszymi, zdecydowanie jest tu wiele miejsc wartych zobaczenia.

Główna katedra Hydry znajduje się w centrum portu pod wieżą zegarową. Mówi się, że została zbudowana przez zakonnicę po jej przybyciu w 1643 roku i charakteryzuje się stylem bizantyjskim.

Założone w 1918 roku Muzeum Archiwów Historycznych prezentuje artefakty i rzadkie dokumenty związane z historycznymi, tradycyjnymi i kulturowymi aspektami wyspy w latach 1708-1865. W muzeum znajduje się sekcja archiwalna i muzealna oraz biblioteka. Muzeum Kountouriotis poświęcone jest Lazarosowi Koundouriotisowi, który odegrał istotną rolę w wojnie o niepodległość. Zostało ono zbudowane w 1780 roku i oferuje piękne wnętrza i obrazy greckich artystów. Muzeum Kościelne znajduje się po zachodniej stronie klasztoru i mieści się w dawnej celi mnichów.

Niektóre z popularnych plaż to Vlychos, czyli urocza, żwirowa plaża w malowniczym miasteczku o tej samej nazwie, zaledwie 2 km na zachód od miasta Hydra oraz Kaminia, która znajduje się 1 km na zachód od miasta Hydra i w pobliżu wioski Vlihos, płytkie wody Kaminii sprawiają, że ta żwirowa plaża jest idealna dla rodzin i dzieci. Spilia to skalista plaża z półprzezroczystymi niebieskimi wodami, a Agios Nikolaos jest odległą i piękną piaszczystą plażą.

Żadna wizyta na Hydrze nie jest kompletna, dopóki nie wybierzesz się na wycieczkę łodzią, ponieważ wyspa ma zaledwie 50 kilometrów kwadratowych i jest spektakularna, gdy patrzy się na nią z wody.

Niezależnie od tego, w którą stronę się obrócisz, jest naprawdę urzekająca!

Hydrę upodobali sobie artyści. Wśród wielokrotnych gości wymienia się wiele znanych nazwisk jak Pablo Picasso, Maria Callas czy członkowie zespołu The Rolling Stones. Mieszkało tu wielu pisarzy i malarzy, w tym laureat nagrody Nobla George Seferis, malarz Marc Chagall.  A to tylko niektóre z wielu nazwisk. Zapewne dzięki temu na Hydrze panuje subtelny klimat elegancji i swobody twórczej.

Tutaj kanadyjski piosenkarz Leonard Cohen poznał swoją muzę, Marianne Ihlen, z którą zamieszkał na wyspie. To ona zainspirowała Cohena do napisania przeboju „So Long, Marianne”.

Nick Broomfield nakręcił film o ich związku, a przy okazji o wyspie Hydra Marianne i Leonard: Słowa miłości.
Oprócz “Fedry”, rozgrywały się tutaj sceny z filmów “Chłopiec na delfinie” z Sophią Loren i “Dziewczyna w czerni”.

opr. Krzysztof Drobiński