Strona głównaAktualnościGrecjaHistoryczna twierdza Kavala dostępna dla osób niepełnosprawnych

Historyczna twierdza Kavala dostępna dla osób niepełnosprawnych

XV-wieczna twierdza Kavala w północno-wschodniej Grecji ma zostać poddana gruntownej modernizacji, dzięki czemu stanie się bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Greckie Ministerstwo Kultury i Sportu ogłosiło plany gruntownej modernizacji obiektów w XV-wiecznej twierdzy Kavala we wschodniej Macedonii. Kompleksowy program prac poprawi dostępność dla zwiedzających, w tym osób niepełnosprawnych, a także unowocześni teatr na świeżym powietrzu w zewnętrznej części twierdzy.

Prace te będą stanowiły część większego remontu infrastruktury zabytku, wzmacniając jego rolę jako ważnego miejsca kultury i centrum turystycznego dla miasta Kavala.

„Planowane prace mają na celu rozwiązanie problemów związanych z dostępem do przestrzeni i bezpiecznym poruszaniem się w jej obrębie. Teatr przejdzie estetyczną i funkcjonalną modernizację, powstaną strefy odpoczynku i rekreacji, a doświadczenie odwiedzających zostanie wzbogacone, wzmacniając to miejsce jako główną atrakcję kulturalną i turystyczną miasta” – powiedziała minister kultury i sportu Lina Mendoni.

Twierdza Kavala została zbudowana w pierwszej ćwierci XV wieku.

Położona na szczycie półwyspu Panagia z widokiem na Stare Miasto i port, średniowieczna twierdza Kavala jest najbardziej charakterystycznym punktem miasta. Zbudowana na ruinach wcześniejszych fortyfikacji bizantyjskiego Akropolu Christoupolis („Miasto Chrystusa”), który zostały zniszczone pod koniec 14 wieku, twierdza broniła niegdyś ważnego odcinka Via Egnatia, starożytnej rzymskiej drogi, która przecinała Bałkany od iliryjskiego wybrzeża Adriatyku do miasta Bizancjum (później Konstantynopola). Kolejne naprawy i modyfikacje dokonywane były na terenie obiektu na przestrzeni wieków, od Bizantyjczyków, przez Wenecjan i Osmanów. Duża część widocznego dziś kompleksu twierdzy została zbudowana przez Osmanów, którzy po raz pierwszy zdobyli miasto w 1387 roku. Po raz ostatni była ona używana jako garnizon wojskowy przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Dziś zwiedzający mogą zobaczyć centralną wieżę, magazyn prochu i żywności, który został później przekształcony w więzienie, dużą cysternę z wodą oraz stare kwatery, w których zakwaterowani byli strażnicy i inni wojskowi. Dobrze zachowane mury otaczają zewnętrzny obręb kompleksu, w tym trzy wieże oraz wewnętrzny obręb, w którym latem odbywa się teatr pod gołym niebem i organizowane są imprezy kulturalne.

W ramach programu modernizacji powstaną drogi dostępu dla osób niepełnosprawnych, w tym instalacja specjalnie zaprojektowanej windy przy wejściu głównym. Powierzchnia podłogi w wewnętrznym budynku zostanie wygładzona i dodane zostaną miejsca odpoczynku, co umożliwi lepszy dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich.

Prace nad teatrem pod gołym niebem, rozpoczęte dzięki umowie w sprawie programu rozwoju kultury zawartej między Ministerstwem Kultury i Sportu, Regionem Macedonii Wschodniej – Tracji i gminą Kavala, zostaną sfinansowane z unijnego funduszu naprawczego. Modernizacja obejmuje wymianę istniejącej sceny teatru, przebudowę trybun w celu stworzenia jednolitego zespołu oraz wymianę istniejących siedzeń, wszystko zgodnie z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa. Aby umożliwić lepszy dostęp do wewnętrznego obwodu, północna brama twierdzy zostanie ponownie otwarta.

opr. Zofia Dalke

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne