Grecki paszport pozostaje jednym z najsilniejszych i plasuje się na ósmym miejscu na świecie w rankingu Henley Passport Index. Warto wskazać, że oferuje swoim posiadaczom bezwizowy dostęp do 186 krajów.

Indeks paszportów Henley prezentuje oryginalny ranking wszystkich paszportów na świecie według liczby miejsc docelowych, do których ich posiadacze mogą uzyskać dostęp bez uprzedniej wizy. Opierając się na wyłącznych danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), zapewnia wgląd w to, jak mogłaby wyglądać wolność podróżowania po pandemii, gdy kraje na całym świecie zaczynają otwierać swoje granice dla międzynarodowych gości.

Przypomina się, że grecki paszport zajmował ósme miejsce w indeksie Henley w styczniu 2021 r., a także na początku 2020 r.

Nie biorąc pod uwagę tymczasowych i stale zmieniających się ograniczeń podróży Covid-19. Japonia utrzymuje się na pierwszym miejscu w indeksie, a posiadacze japońskich paszportów teoretycznie mogą uzyskać dostęp do rekordowych 193 miejsc na całym świecie bez wiz.

Singapur pozostaje na drugim miejscu z wynikiem 192 punktów za ruch bezwizowy / wizowy po przyjeździe, podczas gdy Niemcy i Korea Południowa ponownie dzielą wspólne trzecie miejsce, każde z dostępem do 191 miejsc docelowych.

Podobnie jak w przypadku większości 16-letniej historii indeksu, większość pozostałych 10 czołowych miejsc należy do krajów UE.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, które nadal borykają się z coraz mniejszą siłą paszportu, odkąd zajmowały pierwsze miejsce w 2014 r.. Obecnie zajmują wspólne 7. miejsce, z wynikiem 187 pkt w ruchu bezwizowym / wizowym po przyjeździe.

Grecja zajmuje ósme miejsce z Czechami, Maltą i Norwegią.

W międzyczasie kraje oferujące programy pobytu i obywatelstwa przez inwestycję nadal osiągają bardzo dobre wyniki w Indeksie (Malta jest najlepszym przykładem).

Za nią plasują się inne kraje przyjmujące programy migracji inwestycyjnej, które osiągają najlepsze wyniki, takie jak Austria (5 miejsce, wynik ruchu bezwizowego / wiz po przyjeździe 189), Australia (9 miejsce z wynikiem 185), Portugalia (6 miejsce z wynikiem wynik 188), Czarnogóra (44. z wynikiem 124) i Tajlandia (65. z wynikiem 80).