Od 1934 roku Hagia Sophia pełni rolę jednego z najbardziej okazałych muzeów. Jednak ostatnia decyzja sądu bardzo zaskakuje. Zgodnie z nią znany budynek architektoniczny zlokalizowany w Stambule ma stać się meczetem. Jak wskazują niemieckie media może to doprowadzić do zaostrzenia stosunków z Grecją oraz z Rosją.

Hagia Sophia (grecka: Święta Mądrość) została zbudowana w VI wieku naszej ery i była głównym kościołem Cesarstwa Bizantyjskiego, gdzie koronowano cesarzy. Po podboju Konstantynopola w 1453 roku sułtan Mehmet II („Zdobywca”) przekształcił budynek w meczet. Za namową założyciela Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Ataturka Rada Ministrów nakazała przekształcenie Hagia Sophia w muzeum w 1934 roku. Według Anadolu, za stowarzyszeniem, które odwołało się od tej decyzji, stoi emerytowany nauczyciel.

Hagia Sophia podobna jest do pobliskiego Błękitnego Meczetu na Starym Mieście w Stambule. W ubiegłym roku budowla przyciągnęła 3,7 miliona odwiedzających. Było to najczęściej odwiedzane muzeum w Turcji. Słynie głównie z kopuły, która ma około 56 metrów wysokości i wydaje się unosić nad głównym pokojem. Ściany wewnętrzne zdobią bizantyjskie mozaiki i marmur. Chcąc zastosować się do zakazu obrazów w islamie, mozaiki musiałyby być przykryte podczas islamskiej modlitwy

Naczelny Sąd Administracyjny w Turcji unieważnił status dawnego kościoła jako muzeum. Po raz pierwszy poinformowała o tym państwowa agencja informacyjna Anadolu. Decyzja nie była uzasadniona. Na Twitterze prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potwierdził, że budynek zostanie otwarty jako muzułmańska świątynia. Hagia Sophia zostanie objęta nadzorem władzy religijnej

Media podają datę 24 lipca – rocznicę zamachu stanu w Turcji . Według gazety „Hürriyet”, jako dzień rozpoczęcia pierwszych modlitw muzułmańskich. Przed Hagia Sophia na Starym Mieście w Stambule, grupa zwolenników zorganizowała spontaniczne zebrane. Krzyczeli „Allahu Akbar!” („Bóg jest wielki!”).

Status budynku jest polityczny. Zwolennicy islamistyczno-konserwatywnej partii AKP od dawna apelowali o ponowne powstanie meczetu Hagia Sophia. Grecja i Rosja, w szczególności, sprzeciwiają się zmianie statusu ze względu na znaczenie Hagia Sophia dla prawosławia.

Jak donoszą media , zdaniem Kościoła Prawosławnego turecka , decyzja „ignoruje troskę milionów chrześcijan”, powiedział agencji informacyjnej Interfax rzecznik rosyjskiego Kościoła – Władimir Legoida.

Grecki rząd potępił przekształcenie historycznego budynku w meczet. Jest to „otwarta prowokacja dla całego cywilizowanego świata”, powiedziała grecka minister kultury Lina Mendoni. „Nacjonalizm” Erdogana rzuca Turcję „sześć wieków wstecz”. Z orzeczenia sądu wynika, że w Turcji „nie ma niezależności sądownictwa”. Grecja i Rosja uważnie obserwują, jak Turcja radzi sobie ze swoim bizantyjskim dziedzictwem. Decyzja ta może jeszcze bardziej zaostrzyć napięcia między Turcją a jej sąsiadem, Grecją.

Internauci wskazują, że taka decyzja ze strony Turcji jest bezprecedensowym zachowaniem. Jest ono wymierzone przeciwko prawosławnej tradycji i religii.

Źródło: www.n-tv.de

Emilia Wieczorek