W niedawno ujawnionym światowym rankingu uniwersytetów Times Higher Education za rok 2024, Grecja znalazła się na liście tysiąca najlepszych instytucji na świecie. Ta kompleksowa ocena objęła 1904 uniwersytety w 108 krajach i regionach.

Spośród greckich uniwersytetów, dwa osiągnęły podobne pozycje w rankingach. Uniwersytet Kreteński, w którym studiuje 14 100 studentów, zajmuje najwyższe miejsca w rankingu wraz z Uniwersytetem Narodowym i Uniwersytetem Kapodistrian w Atenach, który może poszczycić się populacją studentów wynoszącą 67 900. Obie te cenione instytucje mieszczą się w przedziale od 501 do 600.

Tuż za nimi plasują się Uniwersytet Harokopio w Atenach i Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach, zapewniające stanowiska w przedziale od 601 do 800. W pierwszym studiuje około 3000 studentów, w drugim 13 500.

Co więcej, cztery dodatkowe greckie instytucje szkolnictwa wyższego, osiągnęły rankingi pomiędzy 801 a 1000. Należą do nich Uniwersytet Morza Egejskiego, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, Uniwersytet Ekonomii i Biznesu w Atenach oraz Uniwersytet w Patras. Wśród nich Uniwersytet Arystotelesa wyróżnia się jako największy, na którym studiuje prawie 50 000 studentów na różnych wydziałach.

Rankingi rzucają również światło na stosunkowo niski odsetek studentów zagranicznych na greckich uniwersytetach. Spośród ośmiu instytucji, najwyższy wskaźnik ma Narodowy Uniwersytet Kapodistrian w Atenach, gdzie 11% studentów pochodzi z zagranicy. Z drugiej strony, najmniejszy odsetek ma Uniwersytet Egejski, gdzie tylko 1% studentów pochodzi z innych krajów.

Pod względem ogólnej dominacji rankingi, podkreślają czołowe pozycje zajmowane przez uniwersytety brytyjskie i amerykańskie. W edycji z 2024 r. ocenie poddano rekordową liczbę uniwersytetów i zidentyfikowano wyraźną mieszankę dominacji brytyjskiej i amerykańskiej na arenie szkolnictwa wyższego.

Pierwsze miejsce w rankingach zajął Uniwersytet Oksfordzki w Wielkiej Brytanii, utrzymując czołową pozycję przez osiem lat z rzędu. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Stanforda w Stanach Zjednoczonych, a trzecie miejsce przypadł Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Agnieszka Radomska