25 laureatów z 16 krajów zostało wyróżnionych za imponujące osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków, badań naukowych, swoje zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa oraz edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości. Projekty zostały wybrane spośród 149 zgłoszeń złożonych przez organizacje i osoby prywatne z 34 państw europejskich.

Wśród laureatów wyróżniony został projekt Greckiego Towarzystwa Ochrony Środowiska i Dziedzictwa Kulturowego (ELLET) „Ścieżki Kultury”. Projekt jest kompleksowym, multidyscyplinarnym programem, konserwacji, czyszczenia, sygnalizacji i łączenia publicznych ścieżek w obszarach o szczególnym znaczeniu środowiskowym lub kulturowym w Grecji.

Projekt „Ścieżki Kultury” połączył już 13 obszarów w Grecji, tworząc szlak ścieżek o długości 658 km z których wiele pochodzi z czasów starożytnych i średniowiecznych.

Pośród inicjatyw, które zostały wyróżnione w tym roku, znajdują się dwa projekty z Polski: Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu uhonorowana została w kategorii „konserwacja”, a wśród laureatów w kategorii „edukacja, szkolenie i zwiększanie świadomości” znalazł się projekt Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie „Miejsce przy królewskim stole”.

Komisja Europejska i stowarzyszenie Europa Nostra ogłosiły również Nagrodę Specjalną w dziedzinie o dziedzictwa kulturowego, którą uhonorowano paryską straż pożarną. Miejscy strażacy we współpracy z policją i ekspertami w dziedzinie ochrony zabytków dzielnie i umiejętnie walczyli z płomieniami, które spustoszyły katedrę Notre Dame w nocy 15 kwietnia, skutecznie chroniąc główną konstrukcję zabytku przed całkowitym zniszczeniem, podobnie jak bezcenne artefakty w jego wnętrzu.

Do 15 września zainteresowani (zarówno osoby krajów Europy, jak i spoza niej) mogą oddać głos na wybrany projekt w plebiscycie publiczności, dzięki czemu może on zyskać jeszcze szerszy rozgłos.

Laureaci Nagród Europa Nostra zostaną uhonorowani podczas Ceremonii Europejskich Nagród Dziedzictwa, której gospodarzami będą komisarz UE Tibor Navracsics i maestro Plácido Domingo. Uroczystość zorganizowana pod patronatem Prezydenta Francji Emmanuela Macrona odbędzie się 29 października w Paryżu, podczas Europejskiego Kongresu Dziedzictwa Kulturowego. W trakcie ceremonii siedmiu laureatów zostanie uhonorowanych Grand Prix, zostanie także ogłoszony zdobywca Nagrody Publiczności.