Grecja jest drugim krajem na świecie pod względem liczby plaż oznaczonych Błękitną Flagą, zgodnie z ogłoszeniem Greckiego Towarzystwa Ochrony Przyrody (HSPN).

W tym roku Błękitną Flagę otrzymało aż 497 plaż greckich, 14 przystani (marin) i 6 łodzi turystycznych. Najważniejszym obszarem w Grecji, po raz kolejny w tym roku, jest Półwysep Chalcydycki, z 94 flagami przyznanymi za wysokie standardy ochrony środowiska i dostępności.

Z ogólnej liczby krajów uczestniczących w programie „Błękitnej flagi” w 2020 r. Grecja posiada 13% nagradzanych wybrzeży. Kultowa Błękitna Flaga jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie dobrowolnych oznakowań ekologicznych przyznawanych plażom, przystaniom i podmiotom zajmującym się zrównoważoną turystyką wodną.

Aby zakwalifikować się do otrzymania niebieskiej flagi, należy spełnić i utrzymać szereg rygorystycznych kryteriów środowiskowych, edukacyjnych, bezpieczeństwa i dostępności. Międzynarodowy komitet przyznał w tym roku 3895 plaż, 691 przystani (marin) i 82 łodzi turystycznych na całym świecie za spełnienie wszystkich tych kryteriów.

Hiszpania nadal utrzymuje tytuł kraju z największą liczbą plaż oznaczonych Błękitną Flagą. Na drugim miejscu jest Grecja, a następnie Turcja, Francja i Włochy, których obszary wyróżniały się w tym roku swoimi plażami.  Przykładowo Kreta staje się regionalnym mistrzem z 117 nagradzanymi plażami i 1 mariną. Dalej znajduje się Macedonia Środkowa z 104 brzegami i 3 marinami oraz Morze Egejskie Południowe (Cyklady i Dodekanez) z 78 plażami i 2 marinami.

Na poziomie regionalnej jedności (prefektura) na pierwszym miejscu jest Chalkidiki z 85 Błękitnymi Flagami, następnie Lassithi z 39, Rodos z 34, Chania z 33, Heraklion z 27, Attyka z 19, Rethymno z 18, Kefalonia i Chios z 15 flagami.

Jednostkami regionalnymi, które podniosły ilość swoich Błękitnych Flag w porównaniu do ubiegłego roku, jest Kos (12 na 10), Korfu (10 na 9) i Korynt (8 na 6).

Na poziomie gmin pierwsze miejsce zajęła gmina Rodos z 34 Błękitnymi Flagami, następnie gminy Kassandra z 32, Agios Nikolaos z 26, Nea Propontida i Sithonia z 18, Hersonissos z 17, Aristotelis i Chios z 15, Volos i Kos z 12 .

Według Greckiego Towarzystwa Ochrony Przyrody, krajowego operatora programu, Błękitna Flaga jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem ekologicznym na świecie.

Przyznawana jest od roku 1987 plażom i portom, które spełniają surowe kryteria i jest ważna przez rok.

pdfMapa greckich plaż z Błękitną Flagą

Lista wyróżnionych plaż Błękitną Flagą

MM
Źródło: blueflag.gr