Greckie oliwki zostały wyróżnione po raz kolejny w międzynarodowym konkursie na najlepszą oliwę.

Producent organicznych wyrobów z oliwek Sakellaropoulos Organic Farms (https://www.bioarmonia.gr/) wystawił 15 swoich produktów, które otrzymały bardzo wysokie wyróżnienia w konkursie.

Do tej pory produkty Sakellaropoulos Organic Farms zdobyły 423 międzynarodowe nagrody, ustanawiając światowy rekord dla pojedynczego greckiego producenta. Grecja jest trzecim największym producentem oliwek na świecie po Hiszpanii i Włoszech. 65% produkcji greckiej oliwy pochodzi z Peloponezu, a szczególne miejsce wśród nich zajmuje Lakonia w okolicach Sparty, gdzie od 1992 r. Sakellaropoulos Organic Farms uprawia oliwki i wytwarza z nich naturalne produkty żywnościowe, kosmetyczne i lecznicze.

Anatolijski Konkurs Oliwy odbył się w tym roku w Edremit w Turcji i trwał od 26 do 29 kwietnia. Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla producentów oliwek, ponieważ konkurs ten jest oceniany jako jeden z najbardziej prestiżowych na świecie z rankingiem 8/10. W ocenianiu oliwek biorą udział eksperci z całego świata, którzy przestrzegają restrykcyjnych reguł opracowanych przez międzynarodową radę ekspercką stawiającą na bezstronny wybór najlepszych produktów poprzez zastosowanie metody ślepej próby.

W 2022 r. w konkursie zostały zaprezentowane setki najwyższej jakości oliw z kilkunastu krajów. Oliwy Sakellaropoulos Organic Farms zebrały najwyższe laury. Cztery z nich (TREASURE Blend Evoo, MASTERPIECE blend evoo, FLAVORED GOURMET ENIGMA evoo oraz OLEOASTRON Gourmet Evoo) otrzymały złoto, natomiast pozostałych jedenaście srebrno. Czyni to producenta z Lakonii rekordzistą w liczbie zebranych najwyższych nagród na liczbę wystawionych produktów.

opr. Anna Lica