Greckie Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji ogłosiło w tym tygodniu, że przeznaczy 9 ​​milionów euro na badania oraz prace modernizacyjne na Kanale Korynckim. Kanał ten to droga wodna oraz ważna trasa nawigacyjna łącząca Zatokę Koryncką na Morzu Jońskim z Zatoką Sarońską na Morzu Egejskim. Przecina wąski Przesmyk Koryncki i oddziela Peloponez od kontynentu greckiego.

Kanał, który jest również znaną atrakcją turystyczną, został w zeszłym miesiącu zamknięty dla statków z powodu osuwisk. Minister infrastruktury i transportu – Kostas Karamanlis – podpisał w minionym tygodniu ministerialną decyzję pozwalającą na rozpoczęcia prac nad projektem.

W szczególności fundusze obejmą topograficzne badania terenu, a także prace potrzebne do odtworzenia zniszczonych terenów, w tym biologicznej oczyszczalni ścieków.

„Ministerstwo przeznaczy 9 ​​mln euro na badania i prace związane z naprawą uszkodzeń na terenie Kanału. Celem jest jak najszybsze oraz bezpieczne otwarcie Kanału Korynckiego ”– powiedział zastępca ministra rozwoju i inwestycji – Christos Dimas.

Według ministerstwa projekt jest „złożony i ma znaczenie dla całego kraju” po ogłoszeniu przez region Peloponez stanu wyjątkowego z powodu osuwisk ziemi.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ