Grecka Narodowa Organizacja Turystyki (GNTO) ogłosiła, że będzie wspierać i promować cztery wiodące greckie wydarzenia gastronomiczne, które odbędą się w tym miesiącu.

GNTO umieściła promocję greckiej kuchni i tradycji kulinarnych wysoko na liście priorytetów i zamierza uczynić z nich integralną część doświadczeń turystycznych w tym kraju. Organizacja będzie sponsorować „1st Elia Lesvos ConFest”, „Piraeus Taste Festival – Seafood and More”, „Feta and Gastronomy – Elassona 2022 Festival” i „Heraklion Gastronomy Days 2022” – wszystkie wydarzenia prezentujące greckie produkty spożywcze.

ELIA Lesvos Confest

W dniach 23-25 września w Teatrze Miejskim w Mytilini odbędzie się „ELIA Lesvos Confest”, pierwsza impreza poświęcona oliwce, której tematem przewodnim będzie ta roślina oraz doświadczenia gastroturystyczne związane z oliwką i oliwą.

„Piraeus Taste Festival-Seafood and More”

W najbliższy weekend (23-25 września) w całym Pireusie odbędzie się „Piraeus Taste Festival-Seafood and More” z degustacjami, koncertami i projekcjami, których celem jest pokazanie największego portu w kraju.

Feta i Gastronomia – Elassona 2022 Festival

W ten sam weekend (23-25 września) w Elassonie u stóp Olimpu odbędzie się również „Feta i Gastronomia – Elassona 2022 Festival”, podczas którego zaprezentowany zostanie najsłynniejszy produkt regionu: ser feta.

Heraklion Gastronomy Days

“Heraklion Gastronomy Days”odbędzie się w dniach 23-27 września w weneckiej twierdzy kreteńskiego miasta i będzie prezentować wieloletnie kreteńskie tradycje kulinarne, produkty i przepisy. Nagradzani greccy szefowie kuchni zaprezentują kreteńską kuchnię w najlepszym wydaniu. Celem imprezy jest wpisanie Heraklionu na listę Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie gastronomii – zapoczątkowana w 2004 roku sieć Miast Kreatywnych UNESCO ma na celu wspieranie współpracy między miastami na całym świecie poprzez kreatywność w takich dziedzinach jak rzemiosło i sztuka ludowa, design, kino, gastronomia, literatura, media i muzyka. Do tej pory, Saloniki są jedynym greckim miastem włączonym do sieci.

Marzena Mavridis