foto: AP

Ten wynik jest bliski rekordowego wyniku inflacji trzy dekady temu. W poniedziałek, dane pokazały, że roczna inflacja konsumencka w Grecji przyspieszyła do 12,0% we wrześniu z 11,4% w poprzednim miesiącu.

Gwałtownie rosnące koszty energii, mieszkań, transportu i żywności były głównymi czynnikami wpływającymi na ten wynik, jak podała służba statystyczna ELSTAT. Inflacja konsumencka wzrosła o 2,9% w porównaniu z wynikiem z sierpnia.

Wedłuch Zharmonizowanej inflacji UE roczna inflacja w Grecji przyspieszyła do 12,1% we wrześniu z 11,2% w sierpniu, nadal ograniczając dochody do dyspozycji.

Zharmonizowana inflacja UE jest indeksem składowym, który jest używany w całej UE do mierzenia inflacji w spójny sposób.

Ceny gazu ziemnego wzrosły o 332% w ujęciu rocznym, podczas gdy ceny energii elektrycznej wzrosły o 30,5%, a ceny oleju opałowego o 65,1%, jak podał ELSTAT.

Koszty mieszkań wzrosły o 35,4% w porównaniu do zeszłego roku we wrześniu, podczas gdy ceny transportu wzrosły o 14,2%, a żywność i napoje bezalkoholowe były droższe o 13,5%, jak wynika z danych podanych przez Reuters.