premier_tusk

Szef rządu polskiego przedstawił w Strasburgu priorytety półrocznego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Premier Donald Tusk oświadczył na posiedzeniu Parlamentu, że – „Dzisiejszy kryzys dla wielu Europejczyków jest ważnym wyzwaniem”, zaznaczając nie chodzi tylko o kryzys finansowy i Grecję, ale dużo poważniejszy kryzys zaufania.

Tusk dużo mówił o europejskich wartościach jak wolność i solidarność. Podkreślał, że „Europa to najlepsze miejsce na ziemi”. – Nikt lepszego nikt nie wymyślił – przekonywał. Premier zaapelował, by debatując o Grecji „nie szukać kozła ofiarnego”. Dodał, że szukając metod walki z kryzysem wszyscy pozostali powinni się zastanowić, czy byli wierni zasadom, jakie sami sobie nałożyli. Grecja uczy wielu rzeczy w Europie, powiedział Tusk i dodał – Dla mnie Grecja to ciągle o wiele bardziej Perykles, niż demonstracje z powodu cięć finansowych. Skuteczna walka z kryzysem musi być wyposażona w historyczną pamięć – tłumaczył.

Tusk odniósł się też do ostatnich pomysłów europejskich rządów w sprawie zaostrzenia kontroli granicznych, a nawet chwilowego zawieszania działania traktatu z Schengen.

Odnosząc się do pozostałych priorytetów polskiego przewodnictwa, premier wymienił jako jeden z nich bezpieczną Europę. – Bezpieczeństwo jest kluczem do zrozumienia fenomenu Europy – zaznaczył. Donald Tusk zwrócił uwagę na bezpieczeństwo Unii nie tylko w wymiarze militarnym, ale również skuteczne reagowanie na zagrożenia, bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe, czy surowcowe.

Premier przekonywał, że przemieszczanie się bez granic w obrębie UE jest podstawowym prawem obywateli. To nie stoi w konflikcie z przekonaniem, że granice zewnętrzne Unii powinny być szczelne. Polsce zależy na tym, aby Europa była bezpieczna, bez wewnętrznych barier i otwarta. – podkreślał.

pdf Przemówienie premiera