Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego ogłosił, że wszyscy pasażerowie przybywający do Grecji muszą wypełnić formularz Passenger Location Form (PLF) co najmniej 24 godziny przed odprawą. Podczas wypełniania formularza należy podać informacje, które obejmują: lotnisko wylotu, adres pobytu w Grecji, a także przewidywany czas ich pobytu w kraju.

Zgodnie z decyzją greckiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (HCAA): „Od czwartku – 9 lipca do poniedziałku 31 sierpnia 2020 r. HCAA zaleca, aby obowiązkowe wypełnienie formularza lokalizatora pasażerów (PLF) przez wszystkich pasażerów lotów międzynarodowych do Grecji odbywało się 24 godziny przed odprawą, a nie 48 godzin” .

Wcześniej pasażerowie mieli 48 godzin (przed podróżą) na wypełnienie formularza, jednak od 9 lipca będą musieli wypełnić formularz 24 godziny przed odprawą. Informacje w formularzu są kluczowym elementem krajowych planów ochrony przed pandemią i zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa.

Formularz i szczegółowe instrukcje dotyczące wypełniania formularza elektronicznego oraz kodu QR dla każdego pasażera znajdują się na stronie travel.gov.gr.

Przypominamy, że po przesłaniu formularza PLF, dane każdego podróżnego zostaną przeanalizowane i na ich podstawie otrzymają specjalny kod QR (kod kreskowy), który określa, czy po przylocie pasażer zostanie poddany losowym badaniom na obecność wirusa. Kod QR należy posiadać na urządzeniu mobilnym lub w wersji papierowej po przybyciu na greckie lotnisko, port czy przejście graniczne.

Zmiana została wprowadzona, aby umożliwić rezerwacje lotów oraz przyjazdy w ostatniej chwili (last minute).