W sobotę grecki minister edukacji, Niki Kerameus, ogłosiła zamknięcie wszystkich szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków w całym kraju od poniedziałku. Nowy środek bezpieczeństwa potrwa do 30 listopada.

Szkoły średnie i licea zostały zamknięte od początku ogólnokrajowej blokady – 7 listopada.

Jedynym wyjątkiem od nowych zamknięć są szkoły specjalne, które pozostaną otwarte.

Uczniowie będą mogli kontynuować naukę zarówno poprzez uczęszczanie na zajęcia online, jak i oglądanie programów edukacyjnych z drugiego kanału telewizyjnego nadawcy państwowego ERT2.

Podjęto decyzję o ograniczeniu ruchu rodziców i dziadków udających się do i ze szkół w celu odebrania dzieci.

Badania pokazują, że małe dzieci w wieku poniżej 10 lat nie rozprzestrzeniają wirusa tak bardzo, jak starsze dzieci i dorośli, co jest jednym z powodów, dla których szkoły podstawowe i przedszkola pozostawały otwarte podczas blokady.

Masowe przemieszczanie się rodziców i dziadków w czasie kończenia nauki stanowi jednak realne zagrożenie dla rozprzestrzeniania się wirusa.

W piątek rzecznik rządu Stelios Petsas oświadczył, że greccy urzędnicy nadal „obserwują wysoki stopień mobilności” obywateli kraju, pomimo blokady trwającej od dwóch tygodni w Salonikach i jednego tygodnia w pozostałej części Grecji.

Petsas ostrzegł w piątek, że jeśli obywatele nie pozostaną w domu tak często, jak to możliwe, zamknięcie szkół będzie nieuniknione, aby ograniczyć poruszanie się po kraju.

Posunięcie to nastąpiło dwa dni po tym, jak greccy urzędnicy ds. Zdrowia ogłosili w czwartek rekordową liczbę zgonów i przypadków zarażenia w kraju. W sumie 50 osób z wirusem straciło życie, 310 pacjentów z Covid-19 zostało zaintubowanych na greckich oddziałach intensywnej terapii i odnotowano 3316 nowych przypadków.

W niedzielę z powodu Covid-19 zmarło 71 osób. Zaintubowanych pozostaje 392 pacjentów. W całym kraju zdiagnozowano 1698 nowych przypadków.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ