W tym roku Błękitną Flagę otrzymało 515 plaż greckich, 15 portów (marin) i 4 statki morskie. Grecja zajęła drugie miejsce pośród wszystkich 47 krajów uczestniczących w programie Błękitnej Flagi, ustępując jedynie Hiszpanii.

Według programu Błękitna Flaga najczystsze plaże w Grecji znajdują się w Halkidiki w północnej Grecji, gdzie znajduje się 89 plaż i 3 mariny oznaczone Błękitną Flagą. Natomiast największy spadek odnotowały Wyspy Jońskie z aktualną łączną liczbą 33 plaż, o 18 mniej niż przed rokiem.

W regionie Attyki znajduje się ponad 15 wyróżnionych plaż, min. Asteras Vouliagmenis, Asteras Glyfadas, Mavro Lithari / Eden Beach i Schinias / Karavi, które umożliwiają ateńczykom i turystom bezpieczną kąpiel bez konieczności opuszczania miasta.

Błękitna Flaga jest to międzynarodowy program zainicjowany przez Fundację Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) w 1985 r. Fundacja Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Kopenhadze zrzesza organizacje, pełniące funkcję koordynatorów
programu w danym kraju.

Błękitna Flaga jest programem realizowanym w celu promowania ekologii, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju w miejscowościach nadmorskich, w otoczeniu kąpielisk i przystani jachtowych. Program ten spełnia także ważną rolę zwiększania świadomości ekologicznej turystów oraz społeczności lokalnych.

Kąpieliska i mariny wyróżnione Błękitną Flagą spełniają kryteria z zakresu: jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.

Obiekty wyróżnione Błękitną Flagą możemy rozpoznać po powiewającej nad nimi Błękitnej Fladze oraz tablicy informacyjnej umieszczonej w centralnym punkcie kąpieliska lub mariny.

Program Błękitna Flaga obejmuje także indywidualne łodzie. Łodzie wyróżnione w programie oznaczone są proporczykiem z Błękitną Flagą.

Lista wyróżnionych plaż Błękitną Flagą

Wasza opinia