Według ankiety przeprowadzonej dla Instytutu Greckiej Konfederacji Turystycznej (INSETE), Grecja plasuje się w pierwszej dziesiątce europejskich destynacji dla potencjalnych podróżnych z najważniejszych rynków tego kraju.

Grecja jako cel podróży zajmuje drugie miejsce dla Włochów, trzecie dla Brytyjczyków, Niemców i Francuzów, a piąte dla Austriaków, jak wykazało badanie zatytułowane „Trendy i preferencje dotyczące międzynarodowych podróży na greckie rynki w Europie i USA” .

Odwieczny produkt „morze i słońce” pozostaje najpopularniejszym produktem na większości rynków.

Koszt podróży ponownie stał się bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje podróżnych, obok tych b związanych z pandemią. Najczęściej wybierane są wyjazdy na okres od trzech do siedmiu nocy, natomiast Niemcy, Francja i Holandia wykazują stosunkowo większą częstotliwość w przypadku pobytów dłuższych niż 10 nocy.

Podróżni z Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Austrii i Szwajcarii preferują głównie miesiące letnie, podczas gdy Brytyjczycy i Amerykanie traktują na razie kolejne miesiące do marca jako priorytet. Warto zauważyć, że najlepszym wyborem na zakwaterowanie są hotele cztero- lub pięciogwiazdkowe, z wyjątkiem gości z Wielkiej Brytanii i USA, którzy wybierają niższe kategorie.

W rzeczywistości wakacje nad morzem nie są tak jednowymiarowe, ponieważ około połowa podróżnych do Grecji poszukuje różnych atrakcji, takich jak zwiedzanie miasta, wydarzenia kulturalne, wycieczki itp.

Jeśli chodzi o city break, większość potencjalnych gości wśród ankietowanych Brytyjczyków, Francuzów i Amerykanów zamierza wyjechać do Grecji przed lutym, natomiast większość Niemców, Włochów, Austriaków, Szwajcarów i Holendrów zamierza przyjechać po marcu. Oczywiście osoby podróżujące po mieście wymagają szerokiego zakresu aktywności w mieście, takich jak spacery, usługi gastronomiczne i zakupy, a także poza nim (krótkie wycieczki, zajęcia sportowe itp.).

Wszystko to oznacza, że ​​zarówno wyjazdy typu city break, jak i długie wakacje nad morzem powinny oferować szeroki wachlarz możliwości.