Turyści w Grecji, którzy chcą skorzystać z publicznych usług zdrowotnych, będą wkrótce musieli zapłacić symboliczną kwotę. Decyzje tę oświadczył niedawno grecki rząd, próbując zebrać fundusze, które zasilą mocno obciążone placówki medyczne. Ze względu na zaistniałą sytuację przeżywają one ekonomiczny kryzys, który jest odczuwalny zwłaszcza w miesiącach letnich.

Według greckiego rządu turyści oraz osoby nie mieszkające na stałe w Grecji, którzy chcą skorzystać z usług medycznych w ośrodkach zdrowia, będą musieli uiścić symboliczną kwotę 20 euro za wizytę w placówce.

Do tej pory tysiące turystów miało bezpłatny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej w placówkach medycznych na wyspach lub w popularnych miejscowościach turystycznych, płacili jedynie za hospitacje w szpitalach i dodatkowe badania (badania krwi, rentgen itp.).

Zgodnie z nowym prawem płatność będzie wymagana także w ośrodkach zdrowia, przychodniach rejonowych, przychodniach szpitalnych, a także w każdej innej placówce medycznej.

Obciążone po wybuchu Covid-19, wszystkie publiczne placówki służby zdrowia „zapewniające podstawową opiekę zdrowotną i usługi medycznej pierwszego i drugiego stopnia” na wyspach oraz w miastach i wioskach na kontynencie greckim, obsługujące podróżnych lub cudzoziemców, będą pobierać opłaty za świadczone usługi.

Według raportu, Ministerstwo Zdrowia ma nadzieję zebrać „znaczące fundusze”, przede wszystkim w sezonie turystycznym, kiedy do Grecji przyjeżdżają miliony turystów.

Aktualna sytuacja generuje znaczne koszty dla greckiej służby zdrowia. Chcąc zatem zapewnić komfort dla potrzebujących podjęto decyzje o uiszczaniu symbolicznej opłaty.

mm

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ