Japońska agencja ratingowa R&I (Rating and Investment) w poniedziałek (31.07) podniosła grecki rating gospodarczy do „poziomu inwestycyjnego BBB-” z perspektywą „stabilną”, podwyższając również ratingi emitenta w walucie zagranicznej i krajowej do „BBB”.

Poprzedni rating R&I dla Grecji był na poziomie BB+ ze stabilną perspektywą. Obecny rating plasuje grecką gospodarkę na takim samym poziomie na jakim była 13 lat temu.

„Grecka gospodarka pozostaje na dobrej drodze mimo niepewnej sytuacji gospodarczej w Europie. Saldo pierwotne zmieniło się w nadwyżkę, a wskaźnik zadłużenia publicznego spadł poniżej poziomów sprzed pandemii”, powiedziała agencja.

Analitycy z R&I przypisują zmieniony rating wygranej rządu Mitsotakisa w czerwcowych wyborach, co „zapewnia kontynuowanie polityki mającej na celu ożywienie greckiej gospodarki i restrukturyzację fiskalną a także zapewnia wyższe stopy wzrostu oparte na inwestycjach i reformach, wraz ze stałym obniżeniem długu publicznego”.

W dalszej części raportu dowiadujemy się, że grecka ekonomia rozwijała się lepiej niż reszta Eurostrefy w 2022 roku i ten silny rozwój ma być kontynuowany w 2023. Tymczasem grecki dług publiczny spadł do 171,3% PKB w 2022 r. z ponad 200% w 2020 r., a analitycy spodziewają się spadku długu publicznego o 162,6% w tym roku.

Wszystkie wymienione czynniki potwierdzają stabilność sektoru finansowego państwa.

W odpowiedzi na te doniesienia, greckie Ministerstwo Finansów przypisało ten wzrost dynamice greckiej gospodarki, stabilności politycznej i pozytywnym perspektywom dla kraju, które otwierają się po czerwcowych wyborach.

Ministerstwo dodaje, że rozwój ten „toruje drogę funduszom inwestycyjnym z Japonii – i ogólnie z rynku azjatyckiego – w kierunku greckiej gospodarki”.

“Mimo tego, że R&I nie znajduje się wśród agencji ratingowych uznanych przez Europejski Bank Centralny, dzisiejsze podniesienie koronuje wszystkie następne których oczekujemy w przyszłości od innych agencji uznanych przez EBC. Będzie to oznaczało mniejsze koszty finansowe, większe inwestycje w państwo, wzrost i miejsca pracy” – powiedział minister finansów.

opr. Magdalena Bonawenturska