Grecja wyprodukuje nowy, innowacyjny dron nadzorujący granice. Model zostanie nazwany IDEX 2021: LOTUS, który reprezentuje następną generację bezzałogowych samolotów obserwacyjnych.

Grecka firma Intracom Defence (IDE) podpisała umowę z Komisją Europejską dotyczącą taktycznego Bezzałogowego Statku Powietrznego, czyli UAV, który został specjalnie zaprojektowany do obserwacji i rozpoznania granic.

Umowa o dofinansowanie na 9,7 mln euro, która została zatwierdzona w lipcu ubiegłego roku, zapewni finansowanie niezbędne do produkcji drona, zwanego Low Observable Tactical Unmanned System, czyli LOTUS.

Grant był częścią Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego, czyli EDIDP.

Grecki dron posiada szereg innowacyjnych cech, w tym:

– ukrywanie przed siłami wroga
– zdolności operacyjne
– zdatność do lotu i interoperacyjność w oparciu o standardy NATO
– niezawodna komunikacja
– szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji
– cyberbezpieczeństwo i możliwość rozbudowy w celu obsługi dodatkowych misji

Program LOTUS będzie oparty na wcześniejszym doświadczeniu zdobytym we współpracy IDE z kluczowymi partnerami w poprzednich projektach RPAS, w tym HCUAV, który przeszedł już testy w locie, oraz DELAER, który ma wykonywać loty w przyszłym roku.

Grecja, we współpracy z uczestniczącymi krajami członkowskimi UE, ma teraz wyjątkową okazję nie tylko do zademonstrowania zdolności przemysłowej kraju do opracowywania najnowocześniejszych technologii, ale także do współpracy z szeroką grupą uczestniczących podmiotów z sektora prywatnego i publicznego UE . Konsorcjum firm i podmiotów biorących udział w programie LOTUS jest koordynowane przez IDE i składa się z grup przemysłowych, naukowych i wojskowych z Grecji, Cypru, Hiszpanii i Holandii.

Greckie firmy i grupy uczestniczące w produkcji LOTUS to IDE, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, ALTUS, CFT, Uniwersytet w Patras oraz Greckie Siły Powietrzne Telekomunikacja i Magazyn Elektroniki.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ