Greckie Ministerstwo Gospodarki Narodowej i Finansów oraz organy podatkowe ogłosiły niedawno, że urządzenia POS (terminale w punktach sprzedaży) staną się wkrótce obowiązkowe w taksówkach, firmach kurierskich i innych miejscach pracy w ramach walki z uchylaniem się od płacenia podatków.

Według ministerstwa celem jest maksymalne ograniczenie korzystania z gotówki, zachęcanie do korzystania z kart i zapewnienie, że wszyscy fachowcy oferujący usługi mogą akceptować płatności kartą.

Ministerstwo zapowiedziało, że od 2024 roku wszystkie dotacje socjalne będą wpłacane bezpośrednio na konto. Nowe lub kontynuowane dotacje rządowe o wartości powyżej 6 miliardów euro zostaną ogłoszone w nadchodzących tygodniach zarówno jak metody płatności. Ponadto rząd ma nadzieję, że propozycja ta będzie wystarczająco atrakcyjna, aby konsumenci woleli płacić kartą, która jest identyfikowalna oraz przydatna do walki z oszustwami podatkowymi.

Jednocześnie ministerstwo rozszerzy na mocy decyzji ministerialnej obowiązkowe korzystanie z automatów POS w każdym zawodzie, w tym obejmując usługi taksówkarskie, kioski, parkingi, siłownie, targi spożywcze na świeżym powietrzu (laiki), kawiarnie (kafeneia) w greckich wioskach i kina, a także nową dyrektywę dla niezależnych profesjonalistów.

Ministerstwo analizuje również możliwość zaoferowania nagrody pieniężnej dla użytkowników, którzy ujawnią przypadki uchylania się od płacenia podatków za pośrednictwem telefonu komórkowego przy użyciu aplikacji ‘‘Appodixi’’ – czyli kontynuację kampanii ‘‘Apodixi Please’’ (Receipt Please).

Kwestia ta została omówiona podczas spotkania z urzędnikami bankowymi w ministerstwie, którzy zostali poproszeni o poparcie inicjatywy. Nowy zestaw przepisów zostanie zawarty w drugiej ustawie ministerstwa, która zostanie przedstawiona parlamentowi jesienią.

Według ministerstwa, firmy i fachowcy będą mieli okres prolongaty na pełne wprowadzenie systemów POS w swoich firmach. Kary za naruszenie przepisów mogą sięgać nawet do 1500 euro.

Krzysztof Drobiński