Grecki rząd zapowiedział szereg nowych środków nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju. Niewątpliwie postanowienie to zapadło po odnotowaniu gwałtownego wzrostu liczby potwierdzonych przypadków Covid-19 w ciągu ostatnich dni. Decyzja została podjęta zgodnie z zaleceniami epidemiologów monitorujących dane epidemiologiczne – oświadczył w poniedziałek zastępca rzecznika rządu Aristotelia Peloni.

Zgodnie z zapowiedzią:

    • od 16 sierpnia przez granicę lądową Kakavia z Albanią będzie mogło wjechać do Grecji maksymalnie 750 osób dziennie;
    • od 17 sierpnia podróżni przebywający z lotnisk Szwecji, Belgii, Holandi, Hiszpanii, Republiki Czeskiej maja obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na obecność koronawirusa (test musi być wykonany metodą PCR do 72 godzin przed wjazdem do Grecji);
      Należy zauważyć, że linie lotnicze muszą przed lotem sprawdzić, czy pasażerowie mają negatywny wynik testu Covid-19. W przeciwnym razie pasażerowie nie powinni być wpuszczani na pokład. Linie lotnicze, które nie dopełnią tego obowiązku, będą odpowiedzialne za repatriację pasażerów na własny koszt.
    • od 17 sierpnia wszyscy podróżni przekraczający granice lądowe Grecji będą zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego (PCR) na obecność koronawirusa (Covid-19) (test musi być wykonany metodą PCR do 72 godzin przed wjazdem do Grecji w laboratorum rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego);

Obowiązek przedstawienia negatywnego tekstu obejmuje również obywateli Grecji oraz osoby posiadające pozwolenie na pobyt stały na terytorium Grecji. Test należy przeprowadzić w kraju pochodzenia, a wynik musi być w języku angielskim. Powinien także zawierać imię i nazwisko podróżnego oraz numer paszportu lub dowodu osobistego. Od 17 sierpnia dzieci poniżej 10 roku życia, które przybywają do Grecji drogą lądową, powietrzną lub morską nie będą musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu.

Wszyscy podróżujący do Grecji są nadal zobowiązani do wypełnienia formularza lokalizacji pasażera (PLF) na 24 godziny przed wjazdem do kraju.

Ze względu na aktualną sytuacje epidemiologiczna w kraju odwołano 85. Międzynarodowe Targi Salonik (TIF). Do odwołania zawieszone są wszystkie wydarzenia publiczne wymagające stania uczestników, w tym przedstawienia i koncerty. Natomiast do 23 sierpnia sklepy spożywcze, lokale gastronomiczne, bary, kluby, cukiernie, kawiarnie itp. pozostaną zamknięte od 00.00 w nocy do 07.00 rano w regionach: Kreta, Wschodnia Macedonia i Tracja, Saloniki, Chalkidiki, Larisa i Korfu oraz na wyspach : Mikonos, Paros, Santorini, Rodos, Antiparos, Zakinthos i Kos.

Zakaz może zostać rozszerzony na inne obszary w zależności od rozwoju danych epidemiologicznych.

W środę Grecja odnotowała 262 nowych przypadków COVID-19 w ciągu 24 godzin, z których 22 zdiagnozowanych przypadków pochodziło z kontroli w punktach wjazdowych do kraju. Zwiększa to całkowitą liczbę przypadków do 6.177 z czego 54,8% to mężczyźni. Zmarły dwie osoby, łącznie w kraju zanotowano 216 zgonów.

mm

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ