Nowe greckie dowody osobiste będą wydawane od 25 września 2023 r. Nowe dokumenty tożsamości będą ważne przez dziesięć lat. Stare dowody tożsamości będą używane jeszcze przez kolejne dwa lata, czyli do 2025r..

Nowe dowody osobiste nie będą zawierały ‘‘żadnych chipów, kamer ani urządzeń podsłuchowych’’, powiedział premier Kyriakos Mitsotakis.

Zapowiedź wprowadzenia nowych dowodów tożsamości zmobilizowała zwolenników teorii spiskowych, którzy postrzegają nowe dokumenty jako nową próbę kontrolowania obywateli przez władze za pomocą technologii.

Po tym, jak minister ochrony obywateli Yiannis Oikonomou poinformował rząd o nowych dowodach, ministerstwo opublikowało przewodnik dla obywateli na temat nowych dokumentów tożsamości.

Przewodnik mówi, że zgodnie z rozporządzeniem UE 2019/1157 państwa członkowskie muszą wydać nowe dowody tożsamości o ulepszonych funkcjach bezpieczeństwa. Dowody tożsamości, takie jak ten obecny, które zostały wydane po raz pierwszy w 1961 r. nie mają strefy odczytu maszynowego (która znajduje się również w paszportach), przez co stracą ważność 3 sierpnia 2026 r.

Nowe dowody będą zawierać następujące informacje na przodzie: zdjęcie, numer identyfikacyjny, nazwisko, imię, płeć, datę urodzenia, obywatelstwo, datę wydania, datę ważności, organ wydający i podpis okaziciela.

Imię ojca, imię matki, miejsce urodzenia, grupa krwi (opcjonalnie), wzrost (wymagane w przypadku okaziciela w wieku powyżej 24 lat) oraz miejsce na osobisty numer obywatela (jeśli rząd go wprowadzi) zostaną zapisane na odwrocie.

Numer ubezpieczenia społecznego AMKA nie będzie umieszczony na dokumencie.

Zabezpieczenia na nowych dowodach obejmują laserowe grawerowanie kolorowego zdjęcia i danych okaziciela. Będą one również zawierać technologię chipów RFID, która umożliwia odczytanie zapisanych na nich informacji przez specjalne czytniki chipów z bliskiej odległości.

Obywatele będą mogli umówić się na spotkanie w celu wydania nowego dowodu osobistego za pośrednictwem strony internetowej govgr.

Wydanie dokumentu będzie trwało maksymalnie tydzień, co będzie kosztować wnioskodawcę 10 euro.

opr. Krzysztof Drobiński