Kolejny niechlubny rekord pandemii w Grecji. W niedzielę z powodu Covid-19 zmarło 35 osób. W sumie zaintubowanych pozostaje 228 pacjentów. To największa liczba zaintubowanych pacjentów od początku pandemii. W całym kraju zdiagnozowano 1914 nowych przypadków. Dzień wcześniej było ich ponad 2,5 tysiąca.

Szybki wzrost liczby zaintubowanych pacjentów doprowadził do obciążenia krajowego systemu opieki zdrowotnej. Na oddziałach intensywnej terapii, przeznaczonych na walkę z Covid-19, powoli zaczyna brakować łóżek. Część szpitali korzysta z łóżek z innych oddziałów, żeby móc przyjąć kolejnych pacjentów z koronawirusem. Od początku pandemii z oddziałów intensywnej terapii wypisano łącznie 323 pacjentów. Szacuje się, że wśród obecnie zaintubowanych 88,2% pacjentów ma ok. 70 lat i cierpi na choroby współtowarzyszące.

35 nowych zgonów zarejestrowanych w niedzielę zwiększa liczbę wszystkich ofiar śmiertelnych w kraju do 784. Spośród nich 316 to kobiety.

Dotychczas odnotowano w Grecji w sumie 56 tys. 698 przypadków Covid-19. 4429 jest związanych z podróżami zagranicznymi, a 15 678 z kontaktem ze znanym przypadkiem. Spośród wszystkich nowych przypadków 39 wykryto podczas testów w greckich punktach wjazdowych.

Karolina Markiewicz