
Greckie ministerstwa kultury i środowiska ogłosiły niedawno, że podjęto działania w ramach porozumienia o zarejestrowanie 20 stanowisk archeologicznych w celu ochrony lokalnej bioróżnorodności.
Minister kultury, Lina Mendoni, minister środowiska, Kostas Skrekas oraz dyrektor zarządzający Agencji ds. Środowiska Naturalnego i Zmian Klimatu (NECCA), Kostas Triantis podpisali umowę w sprawie programu rozwoju kultury, która przewiduje m.in. rejestrację i indeksację fauny i flory na obszarze 20 stanowisk archeologicznych w całej Grecji przez okres 18 miesięcy.
Na projekt przeznaczono budżet w wysokości 258 500 euro.
Tereny, które zostaną objęte ochroną to: Akropol – Starożytna Agora i okoliczne wzgórza; Starożytny Epidauros; Olimpia; Filippi; Starożytna Mesyna, Aptera – Chania; Mon Repos na Korfu; teatry Dodoni i Nikopolis; Meteory; Agios Achillios – Park Narodowy Prespes; stare miasto Ioannina, jej wysepka i jezioro; Akrokorynt, Gramvousa-Balos – Kreta; Mystras; Wyspa Delos; Przylądek Sunion; Vravrona; Delfy; Fajstos – Kreta.
„Greckie stanowiska archeologiczne szczycą się wyjątkowo wysokim poziomem bioróżnorodności, który na przestrzeni wieków był związany z historią miejsc docelowych, rytuałów i mitologii. Ochrona stanowisk archeologicznych przyczyniła się do zachowania unikalnych gatunków flory i fauny” – powiedziała Mendoni.
„Biorąc pod uwagę możliwe zagrożenia wynikające z konsekwencji kryzysu klimatycznego, przystępujemy do programu, który będzie systematycznie rejestrował i indeksował to rzadkie bogactwo przyrodnicze”.
Skrekas odniósł się do wagi umowy, dodając, że „naszym obowiązkiem jest podkreślenie dziedzictwa kulturowego kraju i jego środowiska naturalnego”.
opr. Natalia Zientek