fot: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Uważa się, że starożytny dąb w północnej Grecji jest jednym z najstarszych zachowanych drzew tego rodzaju w Europie.

Charakteryzuje się średnicą pnia 2,25 metra i wysokością 23 metrów. Botanicy twierdzą, że gigantyczny dąb, znajdujący się zaledwie dwa kilometry od głównego placu miasta Deskati, niedaleko Greveny, ma około 1300 lat z błędem w ocenie istnienia dębu 30-50 lat.

Mieszkańcy miasteczka w północnej Grecji mogą się teraz pochwalić, że wygrzewają się w cieniu jednego z najstarszych dębów w całej Europie.

Znajduje on się na wysokości 658 metrów.

Drzewo to wzbudziło zainteresowanie gminy Deskati zarówno ze względu na gigantyczny rozmiar pnia, jak i ze względu na wiek.

„Postanowiliśmy przeprowadzić badanie z naukowcami, leśnikami i badaczami, aby poznać wiek drzewa” – powiedział niedawno burmistrz, Dimitris Karastergios ateńskiej agencji prasowej.

Botanik, Ioannis Spanos, badacz z Generalnej Dyrekcji Badań Rolniczych Elgo-Dimitra, wraz ze swoim zespołem pobrał próbki z drzewa, wykonując specjalne pomiary słojów w jego pniu, a po badaniach doszedł do wniosku, że wiek dębu jest zdumiewający i wynosi 1300 lat.

Wszystkie niezbędne procedury zostały natychmiast zainicjowane przez zastępcę sekretarza generalnego Zdecentralizowanej Administracji Epir-Zachodniej Macedonii, Vassilisa Michelakisa, aby ogłosić dąb „zachowanym pomnikiem przyrody”.

Takie rozróżnienie, które nadaje wartość naukową, ekologiczną, historyczną i kulturową, oznacza, że drzewo może być w przyszłości wartościowe dla celów edukacyjnych. Należy jednak wskazać, że żywy skarb wymaga szczególnej opieki i ochrony.

„Powinniśmy natychmiast przystąpić do jego konserwacji, np. usuwania martwych gałęzi, wypełniania pustego pnia korkiem i dezynfekcji” – powiedział Spanos.

Znaczenie dębu w starożytnej Grecji

W mitologii greckiej dąb jest drzewem poświęconym Zeusowi, królowi bogów. W wyroczni Zeusa w Dodonie w Epirze święty dąb był centralnym punktem tego obszaru, a kapłani odczytywali wolę boga w szumie jego liści.

Dąb był zdecydowanie najbardziej dominującym drzewem w starożytnym greckim krajobrazie.

W rzeczywistości starożytne greckie słowo oznaczające dąb „drys” było również słowem oznaczającym drzewo.

Dwa główne rodzaje dębów powszechnie występujących w tym regionie to wiecznie zielony dąb ostry i liściasty waloński. Oba mają rozmiary od grubego niskiego krzewu (stanowiącego podstawę współczesnych śródziemnomorskich lasów zaroślowych) do dużych drzew.

Ceniono je za drewno i żołędzie, które dojrzewają jesienią. Taninę pozyskiwano również z żołędzi dębu walońskiego.

Substancja ta była istotnym składnikiem wykorzystywanym do garbowania skór skórzanych.

W tradycji greckiej mówi się, że prymitywne, przedrolnicze plemiona Arkadii żyły na stabilnej diecie z żołędzi.

W czasach klasycznych była to żywność tzw ostatniej szansy, spożywana w czasach głodu. Zwykle żołędzie były zarezerwowane na paszę dla zwierząt.