Rząd Grecji jest zdecydowany podjąć surowe środki ostrożności w celu ograniczenia rozprzestrzenianie się koronawirusa podczas Świąt Wielkanocnych. Miałoby to oznaczać wprowadzenie „godziny policyjnej” dla osób poruszających się samochodem w weekend 18 – 19 kwietnia 2020 r.

Powołując się na źródła rządowe, media podają, że rząd może wprowadzić zakaz poruszania się samochodem po zamknięciu supermarketów o 20:00. W sobotni wieczór, zakaz miałby być ważny do północy w niedzielę lub nawet do poniedziałku.

Celem tak daleko idących środków zapobiegawczych miałoby być ograniczenie przemieszczania się w okresie wielkanocnym. Tradycja wspólnego spędzania tego radosnego święta kultywowana jest w Grecji od pokoleń.

W poniedziałek rzecznik rządu Stelios Petsas oświadczył, że „wizyty w domach krewnych i przyjaciół z okazji Wielkanocy są niedozwolone”.

Opłaty drogowe są praktycznie zniesione, ponieważ patrole policyjne sprawdzają kierowców, czy posiadają dokumenty niezbędne do potwierdzenia zamieszkania w prefekturze, w której zwykle mieszkają. Osoby bez tych dokumentów są obciążone grzywną w wysokości 300 euro, ich tablice rejestracyjne są usuwane na 60 dni.

Te same kontrole przeprowadzane są w portach i na lotniskach, dworcach kolejowych i międzymiastowych. Ponieważ przedstawicielom Kościołów nakazano odprawiać nabożeństwa za zamkniętymi drzwiami, podobne patrole policyjne zostaną umieszczone przy kościołach w Wielką Sobotę.

Ta Wielkanoc będzie inna i nie może nastąpić zatłoczenie i zgromadzenia – jak powtarzał rząd przy wszystkich możliwych okazjach.

MM
Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ