Grecja po raz pierwszy weźmie udział w spotkaniu na szczycie Światowego Ekonomicznego Forum w Davos, które odbędzie się pod koniec maja. Niepewna przyszłość bezpieczeństwa energetycznego stawia Grecję w wyjątkowej pozycji, ze względu na jej zasoby i położenie geograficzne, które odpowiadają na potrzebę pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Badania pokazują, że Grecja ma ogromne możliwości na rozwój energii wiatrowej, wodnej, słonecznej, geotermalnej i opartej o biomasę. Szczególnie sektory biomasy i biogazu są obiecujące. Już teraz Grecja importuje jedynie 1% potrzebnej bioenergii i pokrywa 90% swojego zapotrzebowania dzięki produkcji własnej.

Premier Grecji zapowiada, że Grecja stanie się światowym liderem w walce katastrofą klimatyczną. „Rozwój gospodarki jest ściśle związany z pełną niezależnością energetyczną”, oświadczył niedawno. Działający przy Forum Grecki Dom w Davos walczy o przyciągnięcie greckich producentów, którzy, zdaniem przewodniczącej Irini Wandaraki, mogliby skutecznie konkurować na światowym rynku energetycznym i, dzięki pojawiającym się niedawno możliwościom, wprowadzić Grecję na nową ścieżkę rozwoju i dobrobytu. Początkiem tego procesu ma być debiut Grecji w Davos w dniach 22–26 maja 2022 r.

opr. Anna Lica