Tysiące sportowców z całego świata weźmie udział w 39. „Athens Marathon, the Authentic” (AMA), który odbędzie się 13 listopada, ogłosiła prezes Greckiej Federacji Lekkoatletycznej (SEGAS) Sofia Sakorafa podczas konferencji prasowej w Muzeum Olimpijskim w Atenach w ramach przygotowań do tego wielkiego wydarzenia sportowego.

Sakorafa potwierdziła, że pozostało jeszcze bardzo mało wolnych miejsc w biegach na 5 i 10 km i dodała, że w tym roku podjęto wysiłki, aby rozszerzyć doroczne święto sportu o równoległe działania w ciągu czterech dni.

„Od początku kluczowym celem było połączenie sportu i lekkoatletyki ze społeczeństwem. Wydarzenie sportowe nie powinno zaczynać się i kończyć na rozgrywkach. Powinna pozostawić po sobie ślad” – powiedziała prezes SEGAS.

W tym roku AMA obejmie między innymi program świadomości ekologicznej, darmowe transfery biegaczy podczas czterech dni wydarzeń, bieg uniwersytecki, który ma zjednoczyć studentów z całego świata oraz „Authentic Talk” – nową konferencję skupiającą czołowe postaci sportu, które podzielą się poglądami i doświadczeniami, które podkreślą wartości sportu. Pierwsza Authentic Talk odbędzie się 11 listopada w Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos.

W konferencji prasowej udział wzięli również gubernator regionu Attyka Giorgos Patoulis, sekretarz generalny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej (GNTO) Dimitris Fragakis, burmistrz Maratonu Stergios Tsirkas, a także sportowcy i związki sportowe.

„To zaszczyt dla Attyki, że może gościć tak historyczne wydarzenie sportowe” – oświadczył Patoulis, dodając, że AMA przyczynia się w dużym stopniu do promocji Attyki, ustanawiając region jako miejsce turystyczne i wykorzystując sport do wzmocnienia marki Grecji.

Według Patoulisa, z 45 000 sportowców biorących udział w zawodach, ponad 10 000 pochodzi z zagranicy, podczas gdy 30 000 osób odwiedzi Attykę. Dodał, że 4 000 wolontariuszy będzie służyło pomocą i poradą.

Patoulis odniósł się również do MoC pomiędzy regionem Attyki a SEGAS, które przewiduje wspólne działania dla 39. i 40. maratonu.

„Zwiększyliśmy naszą rolę w 39. maratonie ateńskim, mając nadzieję na zainwestowanie w jego wielorakie korzyści. MoC toruje drogę dla rozwoju kultury i sportu skupionego na AMA” – oznajmił.

W zeszłym roku grecki biegacz Konstantinos Gkelaouzos jako pierwszy przekroczył linię mety i został zwycięzcą 38.

opr. Zofia Dalke