Greckie Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło w tym tygodniu, że wkrótce rozpocznie się największy w historii remont kolei w kraju, o budżecie 4 mld euro.

Ministerstwo ma ogłosić rozpoczęcie konkursów na sześć projektów kolejowych nowej generacji, które będą realizowane we współpracy z operatorem Ergose, których celem jest zwiększenie komercyjnej i strategicznej roli głównych portów kraju w Europie Południowo-Wschodniej.

Prace obejmują między innymi połączenie największych portów Grecji, czyli Salonik, Patry, Aleksandropolis, Lavrio i Rafina, z istniejącą siecią kolejową.

W tym kierunku firma Ergose zatwierdziła warunki przetargu, który uruchomi pierwszy etap konkursu.

Projekty obejmują:

  • Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS) i elektryfikacja linii Aleksandropolis – Ormenio o budżecie 1,07 mld euro
  • budowę nowej linii łączącej Saloniki – Toxotes o budżecie 1,68 mld euro
  • podłączenie 6 molo w porcie w Salonikach i budowa kolei podmiejskiej w zachodnich Salonikach o budżecie 53,4 mln euro
  • budowa nowej linii kolei podmiejskiej od węzła Koropi do Lavrio i modernizacja portu, budżet 390,5 mln euro
  • budowę nowej linii kolei podmiejskiej łączącej port Rafina z istniejącą siecią kolejową o budżecie 308,6 mln euro
  • ukończenie nowej podwójnej linii kolejowej Kiato – Patra (odcinek Rio) oraz modernizacja infrastruktury portowej Patra, o budżecie 476,5 mln euro.

Według resortu w konkursie będą startować projekty wraz z podprojektami, więc po dostarczeniu będą one natychmiast gotowe do użytku.

Minister infrastruktury i transportu Kostas Karamanlis odniósł się do wagi projektów, zaznaczając, że po raz pierwszy w historii kraju „kolej uzyskuje pozycję, na którą zasługuje. Ruszamy z największym projektem kolejowym w historii, a po jego zakończeniu zmieni on transportową mapę. „Projekty kolejowe to postęp, wzmacniają pozycję międzynarodową kraju, rozwój lokalny, oferują lepszą jakość życia” – powiedział.

„Jednocześnie działają jako ekonomiczny mnożnik stymulujący rynek i tworzący miejsca pracy” – dodał Karamanlis.