Grecki rząd wprowadził nową platformę internetową, która zawiera mapę oceny ryzyka. Umożliwia ona obywatelom śledzenie rozprzestrzeniania się koronawirusa (Covid-19) w kraju. Pozwala także na bieżąco monitorować informacje dotyczące ograniczeń i bezpieczeństwa.

Mapa bezpieczeństwa zdrowotnego została zaprezentowana podczas piątkowego briefingu dla mediów i jest dostępna na stronie covid19.gov.gr, czyli na oficjalnej stronie internetowej uruchomionej przez Ministerstwo Zarządzania Cyfrowego, zawierającej informacje o środkach podjętych przez grecki rząd w związku z pandemią.

Dzięki internetowej mapie oceny ryzyka obywatele mogą sprawdzić stopień ryzyka wskazywany na czterech poziomach dla dowolnej z 74 greckich jednostek regionalnych i sprawdzić, jakie ograniczenia bezpieczeństwa obowiązują:

Poziom 1 – Zielony – Niskie ryzyko (Interwencja: Gotowość / Alarm)
Poziom 2 – Żółty – Umiarkowane ryzyko (Interwencja: Monitorowanie)
Poziom 3 – Pomarańczowy – Wysokie ryzyko (Interwencja: Zwiększone monitorowanie)
Poziom 4 – czerwony – bardzo wysokie ryzyko (interwencja: środki ścisłe)

Poziomy ryzyka są oparte na liczbie nowych codziennych przypadków na 100 000 osób.
Platforma zawiera tabelę wyposażoną w informacje o środkach obowiązujących w każdym regionie i zgodnie z kategoriami kolorystycznymi.

Miary różnią się w zależności od poziomu koloru danej jednostki regionalnej. Na przykład, jeśli jednostka regionalna znajduje się na poziomie zielonym, bary, restauracje i kawiarnie mogą pozostać otwarte do 1 w nocy. Jeśli region jest żółty, muszą one zostać zamknięte o godzinie 24:30, a jeśli jest pomarańczowy, godzina ich zamknięcia jest o godzinie 24:00. Jeśli jednostka regionalna znajduje się na czerwonym poziomie, bary, restauracje i kawiarnie nie będą działać.

Należy zauważyć, że noszenie masek i środki dystansu społecznego są takie same dla wszystkich jednostek regionalnych, niezależnie od poziomu koloru. Maski są obowiązkowe dla wszystkich, którzy przebywają w obszarze pracowniczym sektora publicznego i prywatnego oraz w zatłoczonych przestrzeniach zewnętrznych. Jeśli jednostka regionalna ma kolor czerwony, maski będą obowiązkowe na wszystkich obszarach zewnętrznych.

W momencie prezentacji mapy 27 greckich jednostek regionalnych znajdowało się na poziomie zielonym, 25 na poziomie żółtym i 22 na poziomie pomarańczowym. Żadna jednostka regionalna w Grecji nie jest czerwona (bardzo wysokie ryzyko), a według wiceministra ochrony ludności Nikosa Chardaliasa, jak dotąd żaden obszar nie jest nawet bliski osiągnięcia tego poziomu.

Internetowa mapa oceny ryzyka będzie aktualizowana co 14 dni we współpracy ze specjalnym komitetem greckim specjalistów od chorób zakaźnych lub w dowolnym czasie, który zostanie uznany za wymagany zgodnie ze wskaźnikami epidemiologicznymi obszaru.

Poziom ryzyka jednostki regionalnej można znaleźć na mapie, wybierając ją z listy, wpisując kod pocztowy lub naciskając miejsce docelowe. Pod mapą znajduje się opis wprowadzonych obostrzeń.

Szereg środków ogłoszonych wcześniej w Grecji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa (Covid-19) uległo zmianie od dnia 12 października.

mm

Źródło: covid19.gov.gr