W niedzielę Grecja przedłużyła ograniczenia dotyczące lotów oraz podtrzymała obowiązkową samoizolację pasażerów do dnia 8 marca. Urząd Lotnictwa Cywilnego (CYA) wydał nowe rozporządzenie, z którego wynika jednoznacznie, że loty z krajów spoza UE i spoza strefy Schengen do Grecji są zakazane.

Wyjątki obejmują obywateli następujących krajów: Australii, Izraela, Nowej Zelandii, Federacji Rosyjskiej, Rwandy, Singapuru, Korei Południowej, Tajlandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii.

Wszyscy przybywający do Grecji muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa (PCR), przeprowadzony maksymalnie 72 godziny przed podróżą oraz przejść 7-dniową kwarantannę. Podróżni muszą wypełnić także formularz PLF, podając szczegółowe informacje. W przypadku wielokrotnych pobytów należy podać adres przynajmniej na pierwsze 24 godziny. Jeśli podróżuje rodzina to należy przesłać jeden PLF. Po przesłaniu PLF podróżni otrzymają wiadomość e-mail z potwierdzeniem. Podróżni otrzymają PLF ze swoim unikalnym kodem (QR). PLF można również otrzymać zakładając konto w w aplikacji Visit Greece i po zalogowaniu na stronie travel.gov.gr. Zdecydowanie zaleca się, aby wszyscy odwiedzający bezpłatnie pobrali aplikację Visit Greece (zgodną z RODO) przed przybyciem do Grecji. W przypadku pasażerów pochodzących z Wielkiej Brytanii, po 7-dniowej kwarantannie, wymagany będzie test PCR. Losowe testy zostaną również przeprowadzone innym osobom, po przybyciu na greckie lotniska. Jeśli wyniki będą pozytywne, wymagana będzie 14-dniowa kwarantanna.

Loty między Grecją a Turcją są nadal zawieszone do 8 marca. Natomiast wszystkie loty do i z Albanii oraz Macedonii Północnej będą wykonywane wyłącznie na międzynarodowym lotnisku – Eleftherios Venizelos – w Atenach. Maksymalna liczba podróżnych z Federacji Rosyjskiej wynosi 500 osób tygodniowo (stali mieszkańcy Rosji). Loty zarówno do jak i z Rosji będą obsługiwane wyłącznie na międzynarodowym lotnisku w Atenach, oraz w Salonikach i Iraklionie.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ